Dünya Meteoroloji Örgütü: Dönüşü olmayan noktadayız

Dünya Meteoroloji Örgütü: Dönüşü olmayan noktadayız

Tarih : Okunma : 12 Defa Okundu. Yorum Yap

Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşullarının sebep olduğu doğal afetlerin etkilediği insan sayısını açıkladı.Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşullarının sebep olduğu doğal afetlerin 2018’de 62 milyon kişiyi etkilediğini açıkladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün bugün açıklanan ”Küresel İklim Durumu”  raporunda, iklim değişikliğinin ”fiziksel ve finansal etkilerininin arttığı”  vurgulandı.

Rekor seviyedeki sera gazı salınımının küresel sıcaklıkları giderek  daha tehlikeli sevileyelere yükselttiği belirtilen raporda, son dört yılın  şimdiye kadar kaydedilen en sıcak seneler olduğu ifade edildi.

Örgütün 1994’te ilk raporu yayımlandığında atmosferdeki milyon  parçacık (ppm) içindeki karbondioksit yoğunluğunun 357.0 ppm olduğu ancak geçen  yılki ortalamanın 405.6 ppm’ye ulaştığına dikkatin çekildiği raporda, sera gazı  salınımlarının daha fazla artmasının beklendiği belirtildi.Raporda, ”2018’te aşırı hava koşullarının neden olduğu doğal afetler  yaklaşık 62 milyon kişiyi etkiledi.” ifadesine yer verildi.

Rapora göre, 35 milyon kişi sellerleden, 9 milyon kişi ise kuraklıktan  etkilenirken, Avrupa, ABD ve Japonya’da sıcak hava dalgası ile orman yangınlarına  bağlı bin 600’den fazla ölüm yaşandı.

Örgüt, raporunda deniz seviyelerinin de 2018’de bir önceki yıla göre  3.7 mm yükseldiğini bildirdi.

“Dönüşü olmayan bir noktadayız”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, raporun açıklandığı BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, 23 Eylül’de New York’ta gerçekleştirilecek İklim Zirvesi’ne katılacak liderlere, ”Konuşmayla değil planla gelin” çağrısı yaptı.

Guterres, dönüşü olmayan bir noktaya gelindiği uyarısında bulunarak, iklim değişikliğine karşı çabaların artırılmasını istedi.

Paris İklim Anlaşması’nda küresel sıcaklık ortalamasının 1,5 dereceden  fazla artmasını önleme hedefine ulaşılabilmesi için sera gazı salınımının 2030  yılında 2010 yılına göre net olarak yüzde 45 azaltılması, 2050 yılı itibariyle  net olarak sıfırlanması gerektiği ifade ediliyor.