YAŞ ÇAY ÜRETİCİLERİ YILLAR SONRA ÇAYKUR’A KONTENJANSIZ ÇAY SATIYOR

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] YAŞ ÇAY ÜRETİCİLERİ YILLAR SONRA ÇAYKUR’A KONTENJANSIZ ÇAY SATIYOR Yaş çay tarımının yapıldığı, başta Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde binlerce yaş çay üreticisi Çaykur tarihinde ilk defa kontenjan uygulaması olmaksızın limitsiz yaş çay satmaya devem ediyorlar. Çaykur İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 2021 yılı yaş çay kampanyasında ÇAYKUR tarihinde ilk kez gerçekleşen..

Tarih : Okunma : 10 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

YAŞ ÇAY ÜRETİCİLERİ YILLAR SONRA ÇAYKUR’A KONTENJANSIZ ÇAY SATIYOR

Yaş çay tarımının yapıldığı, başta Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde binlerce yaş çay üreticisi Çaykur tarihinde ilk defa kontenjan uygulaması olmaksızın limitsiz yaş çay satmaya devem ediyorlar.

Çaykur İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 2021 yılı yaş çay kampanyasında ÇAYKUR tarihinde ilk kez gerçekleşen yaş alımlarıyla önemli bir rekor elde ederek, D. Karadeniz Bölgesinde yaş çay tarımı yapan 204 bin üreticiden, 860 bin 400 ton yaş çay satın alarak tarihi bir rekora imza atmış oldu.

Çaykur, yaş çay üreticilerine Çaykur tarihinde ilk defa yaşanan kontenjan uygulaması olmaksızın limitsiz yaş çay satışlarının devam etmesiyle, bu yılda yeni bir rekoru hayata geçirmiş oldu.

2021 yılı yaş çay kampanyası, 17 Mayıs 2021 tarihinde açılmıştı. 2022 yılı yaş çay kampanyası ise, 16 Mayıs 2022 tarihinde açıldı. Bu yıl geçen yıla göre yaz mevsimi bir ay gecikmeli geldi. Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi, D. Karadeniz bölgemizde de havalarını ısınması bir hayli geç oldu. Tüm dünyada yaşanan farklı iklim değişiklikleriyle birlikte, yaş çay tarımının yapıldığı, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde de yaş çay bitkisi vaktinde toplanacak kıvama erişmeyince toplam ürün rekoltesi düşük seyretmiş oldu.

Bölgede yaş çayın %50’den fazlasını satın alan Çaykur, yaş çay kampanyası 1’ıncı sürgünde limitsiz yaş alımıyla, 212 bin ton çay satın almış oldu. Çaykur devam etmekte olan ikinci sürgün alımlarında şu ana kadar 165 bin tonu geçmiş olup, ikinci sürgün alımlarında da, birinci sürgün rakamına erişileceğini hesaplamaktadır. Çaykur devam etmekte olan 2’ıncı sürgün yaş çay alımlarını tüm bölgede birinci sürgündeki gibi kontenjan uygulaması olmaksızın limitsiz devam ettirmektedir.

Tabi ki, bölgede büyük ve küçük tonaj kapasite işlemeli 100’un üzerinde özel sektör yaş çay fabrikası üretim yapmaktadır. Hükümetin bu yıl yaş çay fiyatını enflasyon ölçeği ayarında üreticileri sevindiren bir rakam olarak açıklanması sonucu ve geçmişte ki gibi maddi kayıpları olmayacağı için, fazla çaylarını özel sektöre de satmaya devam ediyorlar.

ÇAYKUR TARİHİNİN EN KALİTELİ ÇAYINI İŞLİYOR

Çaykur’un mesai mefhumu ve hafta sonu tatili gözetmeksizin, bölgede yaş çay üretimi yapılan tüm fabrikalardaki ürün üretim aşamalarını ekibiyle birlikte, gece, gündüz yerinde takip eden, bazen de Çay alim evlerinde üreticileri ziyaret ederek dinleyen, Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM; “Bu yılkı rekoltenin düşük seyretmesi hiç kimsenin kusuru değildir. Ülkemizin birçok bölgesinde geçmiş yıllara benzemeyen iklim şartlarının değişikliği, bu yılkı yaş çay fiyatının özel sektörde de ürün aynı rakamda üreticilere ödenmesi faktörleri etkili olmuştur. Değerli üreticilerimizin kampanya açılışından itibaren erkenden bahçelerine girerek kaliteli yaş çay toplamları sonucunda, bu yıl oldukça kaliteli siyah çay üretimi elde etmeye devam ediyoruz. Üreticilerimiz bu yılda çok rahat çaylarını satmaları sonucu topladıkları çaylarda yaprağın kartlaşmasına izin vermedikleri için, Çaykur olarak yıllar sonra bu kampanya boyunca en kaliteli çayları üretmeye devam etmekteyiz. Devam eden bu kampanya boyunca, siyah çay üretimimiz, yeşil çay ve beyaz çay üretimimizde beklediğimiz rakamları elde etmenin de mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl kalitede yakaladığımız rekorla, kuru çayımızı her geçen

yıl çeşitlendirerek, ülkemizdeki ve dünyadaki tüketicilerimize ulaştırılmak üzere, pazarlama ve ARGE çalışmalarımızla birlikte büyük bir titizlikle içinde, yılmadan, yorulmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bütün çalışmalarımız, çayımızın geleceği, aileleriyle birlikte milyonları bulan çay üreticilerimizin, çalışanlarımızın ve illerimizin ekonomik gelişimin hızla kalkınmaya devam etmesi içindir. Her zaman söylediğim gibi, Çayımız bizim için damarlarımızdaki kan gibidir.” şeklinde ifade etti.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş