SALVADERDEN SALARHA İKİZDERE TÜNELİ İÇİN AÇIK MEKTUP

SALVADERDEN SALARHA İKİZDERE TÜNELİ İÇİN AÇIK MEKTUP ‘’ İKİZDERE TÜNELİ BÖLGEYE DEĞER KATAR’’ İSMET KÖSOĞLU RİZE-SALVADER Derneği Salarha Vadisi – İkizdere Vadisini birbirine bağlayacak Tünel konusunu kamuoyuna duyurmak için bir mektup yayınladı. SALVADER Derneğinin mektubu aynen şöyle’’Salarha-İkizdere tüneline sıra tüneller gibi bakılmamalı, bölgesel katma değerleriyle ele alınmalıdır. Bu tüneli dün büyüklerimiz çokça konuşup dillendirmiş ve..

Tarih : Okunma : 19 Defa Okundu... Yorum Yap

SALVADERDEN SALARHA İKİZDERE TÜNELİ İÇİN AÇIK MEKTUP

‘’ İKİZDERE TÜNELİ BÖLGEYE DEĞER KATAR’’

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-SALVADER Derneği Salarha Vadisi – İkizdere Vadisini birbirine bağlayacak Tünel konusunu kamuoyuna duyurmak için bir mektup yayınladı.

SALVADER Derneğinin mektubu aynen şöyle’’Salarha-İkizdere tüneline sıra tüneller gibi bakılmamalı, bölgesel katma değerleriyle ele alınmalıdır. Bu tüneli dün büyüklerimiz çokça konuşup dillendirmiş ve bazı çalışmalar yapılmış olsa da dünün şartları, bugünün bölgesel avantajları böylesine oluşmamıştı. Geçmişte bölgesel ulaşım kolaylığı, metraj avantajları vb. konular konuşuluyor, tünel talebi bu yönüyle ele alınıyor, amortisman hesapları yapılıyordu. Siyasilerin gündeme almaları için çokça avantajlar sıralanamıyordu ve böylece söylemden öteye geçilemiyor, yapımı için ciddî adımlar atılamıyordu.

Dün Salarha-İkizdere tüneli tek taraflı söylem ve beklentilerle gündeme getirilirken, bu günün şartları ve beklentileri çok daha farklı boyutta olup çok daha kapsamlı ve geniş kitlelere hitap etmektedir.

Bugün Rize’mize ve bölgemize kazandırılan çok önemli ve hayati projelere bakılır ve bütünleşme sağlanırsa; Salarha vadisi-İkizdere tünelinin olmazsa olmazlardan olduğu görülmekte, bu gerçeği gören İkizdere vadi halkı sesini yükselmekte, biz de tünel istiyoruz diyerek talebini dile getirmektedir. Projelerin önemi ve entegrasyonunun yerelde bölgemize genelde ülkemize sayısız yararları vardır. Böylece bir taşla kaç kuş vurulacağına bakalım ve özetini yapalım.

• Başta Rize merkez-Ovit tüneli entegrasyonu ile Rize-İkizdere-İspir-Erzurum ulaşımda 35 km. kısalmaktadır.

• Bu sayede bölge insanı Rize şehir hastanesi ve Rize/Artvin hava limanına daha kısa zamanda ve daha güvenli şekilde ulaşabilecektir.

• Salarha vadisi duble yol sonrası vadimizin hizmet alma oranı büyük ölçüde değişecektir.

• Vadiden transit geçiş yapan vatandaşlar, özellikle kış şartlarında İkizdere tüneli sayesinde güvenle ulaşım sağlayabilecektir.

• Bu yol ve tünel sayesinde iller arası yol ağına bağlanmış olması bölge turizmine de katkıda bulunacaktır.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş