KAÇAĞI ÖNLEYEREK YÜZDE 30 FAZLA SU KAZANACAĞI

https://www.haberimrize.com/kacagi-onleyerek…la-su-kazanacagi/RİZE BELEDİYESİNDEN SU SIKINTISINI GİDERECEK 3 PROJE Rize Belediye Başkanı Metin, kaçak su, hava şartları ve artan nüfusa bağlı olarak kentin bazı aylarda su sıkıntısı yaşadğını programa aldıkları 3 projenin devreye girmesiyle birlikte Rize’nin uzun yıllar su sorunu yaşamayacağını söyledi. HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin nüfus artışına bağlı olarak mevcut suyun şehre..

Tarih : Okunma : 13 Defa Okundu... Yorum Yap

https://www.haberimrize.com/kacagi-onleyerek…la-su-kazanacagi/RİZE BELEDİYESİNDEN SU SIKINTISINI GİDERECEK 3 PROJE
Rize Belediye Başkanı Metin, kaçak su, hava şartları ve artan nüfusa bağlı olarak kentin bazı aylarda su sıkıntısı yaşadğını programa aldıkları 3 projenin devreye girmesiyle birlikte Rize’nin uzun yıllar su sorunu yaşamayacağını söyledi.
HABER ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU
Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin nüfus artışına bağlı olarak mevcut suyun şehre yeterli gelmediğini, programa aldıkları 3 ayrı projenin tamamlanmasının ardından şehrin 50 yıl gibi uzun yıllar su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.
Bu yıl kar yağmadığı için Temmuz, Ağustos aylarında su sıkıntısı ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Metin ” Yağan yağmurun dip sularına faydası yok.Yüzeyden akıp gidiyor.Kar yağması lazım. Yüksek kesimlere 3 metre kar yağdığında o sene suyu kurtarıyoruz. Bu yıl kar yağdığını söyleyemeyiz. Dolayısıyla Temmuz, Ağustos aylarında bir sıkıntı yaşayabiliriz. Bir diğer sıkıntıyı da Ocak,Şubat aylarında yaşıyoruz çünkü su donduğu için gözeneklerden su geçmiyor ve havzaya su ulaşmıyor. “dedi
KAÇAĞI ÖNLEYEREK YÜZDE 30 FAZLA SU KAZANACAĞIZ
Kentte ki su sıkıntısını gidermek amacıyla progama aldıkları 3 proje olduğunu söyleyen Metin “İlk eylem planımız suda yaşadığımız asıl sıkıntı olan kaçak suyun önüne geçmek olacak. Dünya bankasından sağladığımız kredi ile şehrimizde bin 700 metreküp kaçak suyun önüne geçmeyi planlıyoruz.Özellikle eski hatlar üzerinde çalışma yapacağız. Bu şekilde yüzde 30 civarında bir kazanımımız olacak.
GÖLET 1 BUÇUK YILDA TAMAMLANACAK
İkinci projenin ise Çağrankaya yaylasında yapılacak olan gölet projesi olduğunu söyleyen Rahmi Metin ” 2019 da kentimize saatte yüzde 50 si kayıp olmak üzere 2 bin 800 metreküp su geliyordu ve bu şehre yetiyordu. Bugün 3 bin 400 metreküp geliyor ve bunun yüzde 40 civarı yine kayıp su. Nüfus artışına bağlı olarak şimdi bu miktarda yetmiyor. Bu miktar kritik aylarda 2 bin civarına düşünce yüksek kesimlerde başlamak üzere su kısıntısı var. Biz gelen su 2 bin seviyesine düşünce her gün ekstra bin metreküp daha su kazanmak için 1 milyon metreküplük bir gölet yapıyoruz. Gölet projesi başladığı zaman 1 buçuk yıllık süresi var. Çünkü 55 metre yüksekliğinde bir baraj yapıyorsunuz.”dedi
ÇAYELİ’NE SU PROJESİ
Çayeli’de yapacakları su projesi ile ilçeye su sağlamak zorunda kalmayacaklarını kaydeden Başkan metin “Su için bir diğer önlemimiz ise Çayelİ Sesliderede su projesini hayata geçirmek olavak. Bunu biz yapacağız. Çünkü Çayeli’ne 600 metreküp su gönderiyoruz. Bu proje ile Çayeli kendi suyunu devreye sokmuş olacak, şehrimize bir o kadar su potansiyelini kazanmış olacak. Aynı zamanda Rize Kent konseyinin yürütmüş olduğu çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere halkı su tüketimi konusunda bilinçlendirme ve alternatif su kaynakları konusunda araştırma çalışması var.”
ALTERNATİF SULAR DEVREYE GİRECEK
İçme suyu dışında kullanılacak alternatif su kaynaklarını değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Metin ” Bu noktada iskan alırken şart koştuk. Binaların belirli yerlerine su tankı konulması ve yağmur suyunun burada depolanması kuralı var. Hatta Belediyemiz serasına 2 büyük tank koyduk ve oradaki sulama suyunu bu tanklardan kullanacağız

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş