ÇAYKUR’UN ÜRETTİĞİ BEYAZ ÇAY PANDEMİYE ŞİFA OLDU

ÇAYKUR’UN ÜRETTİĞİ BEYAZ ÇAY PANDEMİYE ŞİFA OLDU Beyaz iksir olarak tanınan ve tüketilen, Çaykur’un Beyaz çay stokları pandemide tükendi. Türkiye’de pandemi sürecinde Çaykur’un doğal ve sağlıklı ürünlerine artan ilgi ile birlikte, ‘Beyaz iksir’ adıyla üretilen ‘beyaz çay’ın stokları da tamamen tükendi. Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM, “Tüketicilerimizden gelen yoğun talebi karşılamak..

Tarih : Okunma : 42 Defa Okundu... Yorum Yap

ÇAYKUR’UN ÜRETTİĞİ BEYAZ ÇAY PANDEMİYE ŞİFA OLDU

Beyaz iksir olarak tanınan ve tüketilen, Çaykur’un Beyaz çay stokları pandemide tükendi.

Türkiye’de pandemi sürecinde Çaykur’un doğal ve sağlıklı ürünlerine artan ilgi ile birlikte, ‘Beyaz iksir’ adıyla üretilen ‘beyaz çay’ın stokları da tamamen tükendi. Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM, “Tüketicilerimizden gelen yoğun talebi karşılamak üzere üreticilerimiz teşvik ederek beyaz çay üretimini artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Haber: Bayram Ali Kavalcı – Fotoğraflar: Çaykur Basın

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce (ÇAYKUR), ‘Tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizlerinden elde edilen beyaz çayın üretimi sürüyor. Dünyada, ‘İmparatorların çayı’ olarak bilinen, Türkiye’de ise ‘Beyaz iksir’ adıyla alıcı bulan beyaz çay, pandemi döneminde yoğun ilgi gördü. Kan dolaşımı ve sindirim sistemine iyi geldiği bilenen, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı doğal koruma sağlayan beyaz çayın geçen yılki stokları tamamen tükendi.

‘İnsan sağlığına çok faydalı’

Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM, beyaz çayın insan sağlığına çok ciddi faydalarının dünyada yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını belirterek, “Beyaz çay bahçelerindeki açmamış tepe tomurcukların elle tek tek toplanması ile üretilir. Bu tomurcuklar dolgun, yüzeyleri beyaz tüylü ve parlak görünümdedir. Beyaz çay dünyada gençlik aşısı olarak adlandırılıyor ki yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı kullanılmaktadır. Cildi kuvvetlendirici, yeni cilt hücre yetişmeyi destekleyicidir. Çevre ve günlük cilt yıpranmalara karşı cildi koruyucudur. Pürüzsüz ve yumuşak bir deri oluşumunda etkin rol oynar. ‘Genç görünmek istiyorsan beyaz çay iç’ söylemini beyaz çay fazlası ile hak etmektedir” dedi.

‘Bağışıklığı kuvvetlendirir’

Beyaz çayın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini hatırlatan ALİM, şunları dedi: “Kanserden korur. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller. Cildi güzelleştirir. Çok yüksek oranda antioksidan içerir. Tansiyon ve kolesterolü düşürür. Virüs ve bakterilere karşı etkisi kuvvetlidir. Zayıflamaya yardımcı olur. Florit içeriği zengin olduğundan dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için etkilidir. Cildi kuvvetlendirici, hücre yenilemeyi destekleyici özelliği de vardır”

‘Üretimi artırmak için çalışmalar devam ediyor’

Pandemi döneminde beyaz çaya ilginin oldukça fazla olduğunu kaydeden ALİM, “Satışlarla stoklarımızın tamamı tükendi. Pandemi döneminde bir sağlık iksiri olan beyaz çaya ilgi oldukça fazla oldu. Gelen yoğun talebi karşılamak üzere bu yıl yaş çay kampanyamızda üreticilerimiz teşvik edilerek beyaz çay üretiminin artırılması için çalışıyoruz. Geçen yıl 186 kilogram yaş tomurcuk almıştık. Bu sene henüz 100 kilograma çıkmadık. Çay sezonu sürüyor, bu rakamın artacağını düşünüyoruz. Beyaz çayın kilogramı 3,5 ila 4 bin TL arasında alıcı buluyor” diye konuştu.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

150-200 ml sert olmayan kireçsiz yumuşak su kaynatılıp sıcaklığı 75-800 c ye düşürüldükten sonra 2,5-3 gr beyaz çay 3-5 dakika demlenmek sureti ile içilir. Bu demleme 3 kez ilave su alınmak sureti ile tekrar edilir. Demleme

ayrı bir güzellik ve estetik kattığı için cam demlik ile yapılmalıdır. Beyaz çay içimi hafif, tatlımsı ve ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir.

İlk yorumu siz yazın