ÇAYKUR’DAN İLK DEFA ÖRNEK DAMIZLIK ÇAY BAHÇE TESİSİ YAPILDI

ÇAYKUR’DAN İLK DEFA ÖRNEK DAMIZLIK ÇAY BAHÇE TESİSİ YAPILDI Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarihinde ilk defa çaylıkların yenilenmesi projesi kapsamında, Çaykur Kalkandere ve Çaykur Selimiye Çay Fabrikaları içerisinde örnek damızlık bahçe tesisine devam ediyor. Haber: Bayram Ali Kavalcı Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM; “Teşekkülümüzün, Çay Tarım Dairesi başkanlığımız kontrolünde yürüttüğümüz..

Tarih : Okunma : 51 Defa Okundu... Yorum Yap

ÇAYKUR’DAN İLK DEFA ÖRNEK DAMIZLIK ÇAY BAHÇE TESİSİ YAPILDI

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarihinde ilk defa çaylıkların yenilenmesi projesi kapsamında, Çaykur Kalkandere ve Çaykur Selimiye Çay Fabrikaları içerisinde örnek damızlık bahçe tesisine devam ediyor.

Haber: Bayram Ali Kavalcı

Çaykur Genel Müdürü ve YK Başkanı Yusuf Ziya ALİM; “Teşekkülümüzün, Çay Tarım Dairesi başkanlığımız kontrolünde yürüttüğümüz yaşlanmış, verimden düşmüş üretici çay bahçelerinin yenilenmesi projesinde kullanılmak üzere çay fidanı üretebilmek amacıyla, damızlık bahçe tesisi yapılmaktadır. Bu amaçla, Çaykur Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bahçesinde yapılan damızlık bahçelere ek olarak çay fabrikalarındaki boş alanları da değerlendirmek amacıyla tescilli çay fidanlarından Selimiye Çay Fabrikamız bahçesinde 3.5 dekar, Kalkandere Çay Fabrikamız bahçesinde 2 dekar damızlık örnek bahçe tesisi yapılmıştır. Özellikle en yüksek bir niteliklere sahip kaliteli üretim noktasında oldukça önemli bir yere sahip damızlık bahçelerimizin yapımı çay bahçelerimizin geleceği açısında önem arz etmektedir.” dedi.

İlk yorumu siz yazın