Basında yer alan Çaykur bağlantılı koronavirüs iddialarına cevap

Dün yerel bir internet haber sitesinde, Çaykur üzerinden Koranavirüs haberleri yapılmış ve Teşekkülümüz adına son derece rahatsızlık uyandıran iddialar, başka yerel-ulusal medya organları tarafından referans gösterilerek birçok haber mecrasında yer almıştır. “ÇAYKUR’da virüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı” haber başlığı ve devamında girilen alt başlıklarda “işçiler karantina altında”, “virüs Çaykur’a bulaştı” şeklinde son derece genel, keskin..

Basında yer alan Çaykur bağlantılı koronavirüs iddialarına cevap
Tarih : Okunma : 19 Defa Okundu... Yorum Yap

Dün yerel bir internet haber sitesinde, Çaykur üzerinden Koranavirüs haberleri yapılmış ve Teşekkülümüz adına son derece rahatsızlık uyandıran iddialar, başka yerel-ulusal medya organları tarafından referans gösterilerek birçok haber mecrasında yer almıştır.

“ÇAYKUR’da virüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı” haber başlığı ve devamında girilen alt başlıklarda “işçiler karantina altında”, “virüs Çaykur’a bulaştı” şeklinde son derece genel, keskin ve infiale neden olabilecek eyyamcı bir dil kullanılarak; sanki Teşekkül çalışanlarımızın tamamına hastalık bulaşmış gibi ağır bir algıya sebep olunmaktadır. Kaldı ki tüm dünyada yayılma hızı çok yüksek olan koronavirüsün, en büyük ekonomi ve organizasyon gücüne sahip ülkeleri bile çok kısa süre içerisinde ne hale getirdiği aşikârken; özellikle dayanışma içerisinde olmamızın gerektiği böyle zamanlarda, kullanılan dilin daha özenle seçilmesi ve uyarı yapmak çabasındaysak da yapıcı olanın tercih edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Çaykur Genel Müdürlüğü; 50 işletme, 9 Pazarlama Bölge Müdürlüğü ve 11 bin çalışanıyla büyük bir aile ve bölgenin en büyük, ülkemizin de önemli bir markası ve İktisadi Devlet Teşekkülüdür. Çin’den yayılan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüse karşı Devlet Kurumlarımızın yönlendirmeleriyle Çaykur da ülkemizdeki bütün kamu-özel, kuruluş-şirketlerle eş zamanlı benzer mücadeleyi vermektedir.

Haberde iddia edilen; “Bugüne kadar virüse karşı ne tür tedbirleri aldığı bilinmeyen Çaykur’da, işçilere virüs bulaştığı ortaya çıktı”

Gerçekte olan;

-Üreticilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını tehlikeye düşürmemek, olası riskleri ve sosyal teması en aza indirmek amacıyla tarımsal faaliyetler kapsamında; ruhsatlandırma, budama ve üretici devir işlemlerine 06 Nisan’a kadar ara verilmiştir.

– Cumhurbaşkanlığı Makamı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın yayımladıkları genelgeler kapsamında ve alınan güncel yazılı talimatlar doğrultusunda; özel durumu bulunan (yaş, hamilelik, süt izni, engelli, kronik hastalık gibi) yönetici olmayan personellerimize idari izin, yıllık izin, mazeret izni kullandırılmakta; bunların da dışında esnek veya dönüşümlü çalışma imkânı sağlanmaktadır.

– Genel Müdürlük Acil Eylem Planı ile Covid-19 Risk Değerlendirme Raporu; İş Güvenliği Uzmanı Ekip tarafından hazırlanarak tüm çalışanlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve gerekli tedbirler alınmıştır.

– Genel Müdürlük ve bütün ünitelerimizde dezenfektan dağıtımı yapılarak tüm çalışanların kullanımı sağlanmış, hijyen gerektiren bütün ekipmanlar ortak kullanımdan kaldırılmış, gerekli bilgilendirmeler yazılı olarak yapılmış ve çalışanların maske ve eldiven kullanımına azami dikkat edilmektedir.

– Teşekkülümüz Merkez ve taşra ünitelerine ziyaretçi kabulü ve üçüncü şahısların girişi sınırlandırılmış; geniş katılımlı toplantılar, seyahatler ve randevular iptal edilerek yüz yüze görüşmeler en az seviyeye indirilmiştir.

– Toplu mekânlardan; sosyal tesisler, çay bahçesi ve yemekhane hizmetlerine geçici olarak son verilmiş, istisnai gerektiren yerler de ise seyrek oturma ve önerilen mesafe kurallarına riayet edilmektedir.

İlk yorumu siz yazın