ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 95. Yıl dönümü dolayısıyla Rize Valiliği önünde tören düzenlendi. Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı..

ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
Tarih : Okunma : 111 Defa Okundu... Yorum Yap

ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 95. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 95. Yıl dönümü dolayısıyla Rize Valiliği önünde tören düzenlendi.

Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Törene, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, İl Jandarma Komutanı Alb. Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende günün anlam ve önemine yönelik Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin bir konuşma gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Rahmi Metin Yapmış olduğı konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaşlarda hep ordusunun başında ve hep ön safta yer alıp milletine önderlik etmiş, aynı zamanda ülkemizin kalkınması için de şehir şehir gezerek ve Anadolu insanıyla kucaklaşarak, fikirlerini paylaşarak atılması gereken adımları onlarla beraber atmıştır. Gezinti yaptığı illerde yoğun ilgiyle karşılaşan Atatürk’ün bu kapsamda Rize’yi ziyareti önemlidir. Bugün, onun şehrimize gelişinin 95. yıl dönümü ve biz aynı heyecanı taşıyoruz.

Atatürk, 12 Eylül 1924 tarihinde Mudanya’dan Hamidiye Zırhlısı ile İstanbul Boğazı üzerinden Karadeniz’e açılmıştır. 15 Eylül’de Trabzon’a gelen Atatürk ve beraberindekiler 17 Eylül’de buradan ayrılarak aynı gün saat 18.00’de Rize’ye varmıştır. Muhterem Rizeliler şehri baştan aşağı taklar-kemerler ile süsleyip, kesilen kurbanlar ve top atışlarıyla Atatürk’ü selamlamışlardır.

Atatürk ve beraberindekileri Hamidiye zırhlısından alıp karaya ulaştırmaya çalışan motor, denizin şiddetinden dolayı iskeleye ulaşamayınca Müftü Mahallesinden 20 yaşındaki Hakkı Şentürk, dayanamaz ve öne atılır. Denize koşup Atatürk’ü sırtına alarak karaya çıkarmak ister. Atatürk, bu isteği “Bırakın ayaklarım memleketimin sularında ıslansın” diyerek vatan topraklarının kutsiyetini ön plana çıkarmıştır.

Atatürk, Rize’ye gelişi dolayısıyla trafiğe açılan caddenin adına “Atatürk” adının verilmesine karşı çıkarak, caddenin adının “Cumhuriyet” olmasını istemiştir. Böylece her yaptığını halkına ve kurduğu Cumhuriyete adadığını bu davranışı ile bir kez daha kanıtlamıştır.

Atatürk- Rize hatıraları bunlarla sınırlı değil. Atatürk’ün Rize ve Rizelilerle tanışıklığı çok eskilere dayanır. Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayi Milliyecilere takalarıyla silah taşıyan, milli mücadelede Atatürk’ün takdirini kazanan birçok Rizeli kahramanımız var: İpsiz Recep, Ketencioğlu Yakup, Dursun Kaptan, Metozade Hüseyin, Tuzcuoğlu Halit Ağa, Şahinoğlu Osman Kâhya ve Mataracı Mehmet Efendi bunlardan bazılarıdır.

İçlerinden Mataracı Mehmet Efendi, Atatürk’ü Rize’de kendi evinde misafir etme şerefine de erişmiştir. Atatürk’ün misafir edildiği Mataracı ailesine ait olan bu ev günümüzde müze olarak kullanılmakta ve güzide anılarıyla yaşatılmaktadır.

Atatürk Rize’yi, Rize de Atatürk’ü her zaman bağrına basmıştır. Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde ”Atatürk Rizeli Oldu!” başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır (29 Nisan 1923). Bugün hemşehrimiz Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda ilerlediğimiz ve onun sevgisine mazhar olduğumuz için ne kadar gurur duysak azdır.

Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur.

17 Eylül Atatürk’ün Rize’yi Ziyaretinin 95. yıl dönümünde yine aynı milli duyguları paylaşırken; heyecanımızı ve coşkumuzu şehrimizde yapacağımız hizmetlerle bir araya getirmeye devam edeceğiz. Atatürk’ün “Millete efendilik etmek yoktur, hizmet etmek vardır” düsturu ile çalışıyoruz. Şehrimizi geliştirmek, insanımızı yüceltmek, mutlu ve huzurlu kılmak için var gücümüzle gayret ediyoruz. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine sağlam adımlarla ilerliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyorum. Kahraman silah arkadaşlarına ve

şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, bu anlamlı ve önemli gününüzü kutluyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Konuşma ve halkoyunları gösterilerinin ardından Rize Valiliği önünde düzenlenen tören son bulurken, törenin ardından protokol mensupları hep birlikte Atatürk Müzesine ziyaret gerçekleştirdiler.

İlk yorumu siz yazın