AKP DÖNEMİNDE BUNU DA GÖRDÜK, MAHKÛM, YATTIĞI CEZAEVİNİN İHALESİNİ ALDI!

  İSMET KÖSOĞLU CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kamu ihalelerinde yaşanan yozlaşma ve kayırmacılığın geldiği boyutları akıl almaz bir örnekle ortaya çıkardı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Antalya Kumluca Kapalı Cezaevi yönetiminin cezaevinde yatan mahkûm üzerinden çatı tamiratı ihalesi verdiğini, çatı tamiratında da kanunsuz olmasına rağmen mahkûmların çalıştırıldığını söyledi. Olayın savcılığa intikal ettiğini ancak henüz..

Tarih : Okunma : 33 Defa Okundu... Yorum Yap

 

İSMET KÖSOĞLU

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kamu ihalelerinde yaşanan yozlaşma ve kayırmacılığın geldiği boyutları akıl almaz bir örnekle ortaya çıkardı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Antalya Kumluca Kapalı Cezaevi yönetiminin cezaevinde yatan mahkûm üzerinden çatı tamiratı ihalesi verdiğini, çatı tamiratında da kanunsuz olmasına rağmen mahkûmların çalıştırıldığını söyledi.

Olayın savcılığa intikal ettiğini ancak henüz soruşturma açılmadığını söyleyen İzmir Milletvekili Atila Sertel öğrendiği bilgiyi kamuoyuyla paylaştı.

“ŞİKÂYET EDİLDİ SORUŞTURMA AÇILMADI”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel“ Nerede bir kamu ihalesi varsa altından bir şekilde bir yolsuzluk bir usulsüzlük çıkabiliyor. Antalya Kumluca’da da cezaevinin çatı tamiratı ihalesi de ‘sinek küçük ama mide bulandırır’ cinsinden bir olay. 2022 yılı Aralık ayında Antalya’da yaşanan yoğun yağışların ardından Kumluca K Tipi Kapalı Cezaevi’nin çatısı akmaya başlıyor. Cezaevi müdür vekili de ‘çok uzağa gitmeye gerek yok!’ diyerek çatı tamiratı işini halen o cezaevinde yatan ve dışarıda tadilat işleriyle uğraşan mahkûma veriyor. Kâğıt üzerinde mahkûmun adı görünemeyeceği için tamirat işi H.E isimli mahkûmun hem kiracısı hem de birlikte iş yaptığı bir isme veriliyor. Doğrudan temin yöntemiyle mahkûmun yakınına verilen çatı tamiratını ise ihaleyi organize eden mahkûm ve koğuş arkadaşları birlikte yapıyor. 15’e yakın mahkûm yaklaşık iki ay boyunca cezaevinin çatısını onarıyor. Cezaevi hükümlülerinin acil durumlar dışında koğuş dışına çıkması yasakken iki ay boyunca kaçma ve düşme riski altında çatı tamiratı yapmasına göz yumuluyor. İhalede ismi görünen şahıs ise cezaevine hiç işçi getirmeden işi bitiriyor ve parasını alıyor.

İŞ 120 BİN LİRA

İşin bedelinin 120 bin lira olduğunu öğrendim. Bu olay 20 gün önce savcılığa şikâyet edildi ancak bugüne kadar bir soruşturma açılmadı. Konunun bu şekilde kamuoyuna yansımasının ardından savcılık da gereğini yapacaktır. Savcılık bu ihalenin neden doğrudan temin yönetimiyle verildiğini, H.E isimli mahkûmla işi alan kişinin arasında bir bağ olup olmadığını, hükümlülerin tamirat işinde neden, nasıl ve neyin karşılığında çalıştırıldığını ortaya çıkaracaktır. Bu akıl almaz olayla ilgili Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdim. Balık baştan kokar misali birileri kamu ihalelerini beşli çetelere peşkeş çekerken onu

gören alt kademede cezaevi çetelerine peşkeş çekebiliyor. Bu yandaş, kayırmacı ve yağmacı düzen bitecek” dedi.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş