91 FİRMANIN 113 ÜRÜNÜNDE SAHTEKÂRLIK VAR

MET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle 91 FİRMANIN 113 ÜRÜNÜNDE SAHTEKÂRLIK VAR Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdada hile yapan firmaları ifşa etmeye devam ediyor. Bakanlık bu kapsamda taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin ve firmaların listesini paylaştı. Marketlerden aldığımız Bal, toz biber, çay, bitkisel yağ, çikolata, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, enerji içecekleri gibi birçok..

91 FİRMANIN 113 ÜRÜNÜNDE SAHTEKÂRLIK VAR
Tarih : Okunma : 60 Defa Okundu... Yorum Yap

MET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

91 FİRMANIN 113 ÜRÜNÜNDE SAHTEKÂRLIK VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıdada hile yapan firmaları ifşa etmeye devam ediyor.

Bakanlık bu kapsamda taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin ve firmaların listesini paylaştı. Marketlerden aldığımız Bal, toz biber, çay, bitkisel yağ, çikolata, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, enerji içecekleri gibi birçok üründe hile yapıldı.

Bakanlık hilekâr diyor be bunlara SAHTEKÂR diyorum. Gıdaya hile karıştıran ey Sahtekârlar insan sağlığı çok mu ucuz.

Sahtekârlar, Hilekârlar vatandaşa dana yerine at ve tek tırnaklı eti, lahmacun yerine sakatat, yoğurt yerine nişasta, çikolata yerine viagra yedirdi.

Milli ve doğal içeceğimiz Çay ve kırmızıbibere de boya katmışlar.

Bakanlığın yayınladığı son listede laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı.

Keşke tüketicilerimiz duyarlı olsa açıklanan marka mallara rağbet gösterip almasa.

Yurt genelinde en zaruri ihtiyacımız olan Gıda üreten 91 firmaya ait 133 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edildi. Bakanlık 2012 yılından bu yana taklit ve tağşiş yapan 1609 firmaya ait 3.605 parti ürünü ifşa etmiş oldu.

Yapılan çalışma iyi fakat etkili mi?

Sahtekârlık yapanlar cezalandırıldı mı?

Gıdaya hile karıştıran üçkâğıtçı sahtekârlar yalnız para cezasıyla değil hapis cezasıyla da ödüllendirilmeli. Her şeyin para olmadığını bilmeleri lazım.

Günümüzde üretimi bir yana bırakan AKP İktidarı döneminde planlımı bilmiyorum ama üretmeden tüketen bir topluma yöneltildik.

Köyde hayvancılık yapılmazken köy bakkalında bile pakette yoğurt ayran satılıyorsa bunu üreten sahtekârlar tabi iki Yoğurta Nişasta vs. katkı maddeleri karıştıracak.

Rize Çayına Boya katarak piyasaya süren hem de Rize merkezdeki bir firmanın yediği naneye ne diyelim. Rize adına eyvah ki eyvah. Bindiğimiz dalı kestiğimizin farkında değiliz. Temel yiyeceklerimizin başında gelen Bal, Çay, bitkisel yağ, çikolata, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, toz biberde sahtekarlıklar oluyorsa toplum

sağlığı ciddi tehlike altındadır. Bugün Covid-19 ile mücadele ediliyorsa u-yarın çok daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya olmamız kaçınılmazdır.

İlk yorumu siz yazın