VAN’DA ÇIĞ AFET TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI

VAN’DA ÇIĞ AFET TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI -VAN AFAD TARAFINDAN 200 KİŞİLİK GÜVENLİK TİMİ EĞİTİLDİ İSMET KÖSOĞLU VAN-Van’da, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı İl Müdürlüğünce çığ eğitimi verilen güvenlik korucuları, gerçeği aratmayan tatbikattaki performanslarıyla göz doldurdu. Tatbikatı izleyen Vali Mehmet Emin Bilmez, gösterdikleri performanstan dolayı ekipleri kutladı. Geçmişte yüksek rakımlı dağlardan düşen çığların acılara..

VAN’DA ÇIĞ AFET TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI
Tarih : Okunma : 12 Defa Okundu... Yorum Yap

VAN’DA ÇIĞ AFET TATBİKATI GERÇEĞİ ARATMADI

-VAN AFAD TARAFINDAN 200 KİŞİLİK GÜVENLİK TİMİ EĞİTİLDİ

İSMET KÖSOĞLU

VAN-Van’da, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı İl Müdürlüğünce çığ eğitimi verilen güvenlik korucuları, gerçeği aratmayan tatbikattaki performanslarıyla göz doldurdu. Tatbikatı izleyen Vali Mehmet Emin Bilmez, gösterdikleri performanstan dolayı ekipleri kutladı. Geçmişte yüksek rakımlı dağlardan düşen çığların acılara neden olduğu kentte, 200 güvenlik korucusundan oluşturulan çığ timi, 5 günlük zorlu eğitime tutuldu.. İl Müdürlüğünde verilen teorik bilgilerin ardından güvenlik korucuları ve ekipler, karlı arazide arama-kurtarma faaliyetlerinin pratiğini yaptı.2 bin 225 rakımlı Kurubaş Geçidi’nde yapılan ve AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş’in yönettiği çığ tatbikatını Vali Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit de izledi. Kar kalınlığının yer yer 2 metreye ulaştığı bölgede ekipler, senaryo gereği çığ altında kalan 3 kişiyi kurtarmak için zamanla yarıştı. Arama kurtarma köpeği “Poyraz”ın da katıldığı tatbikatta, kısa sürede kar altından çıkarılan yaralılar, sedyeyle ambulansa ulaştırıldı. Nefes kesen görüntülere sahne olan tatbikatta, güvenlik korucuları ortaya koydukları performansla izleyenlerden tam not aldı.

Tatbikatı izleyen Vali Mehmet Emin Bilmez, yaptığı açıklamada’ ’bölgede çığ riski bulunan birçok nokta var. Geçen yıl Van-Bahçesaray karayolunda düşen çığlarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini unutmadık. Çok zor bir coğrafyaya sahibiz. Dört ilçemiz çığ açısından riskler taşıyor. Zaman zaman çığlardan dolayı can kayıplarımız oluyor. En riskli ilçelerimiz Bahçesaray, Çatak, Başkale ve Muradiye. Bu bölgelerde meydana gelebilecek çığlara zamanında müdahale etmek için 200 güvenlik korucusuna çığda arama kurtarma faaliyetini yürütmeleri için 5 günlük eğitim verildi. Bugün, eğitimi tamamlayan arkadaşlarımız çığın tatbikatını gerçekleştirdi. Bu arkadaşlarımız her yıl eğitime tabi tutulacak ve çığ olaylarına karşı hazır olacaklar. Çığ eğitimi veren ekiplerimize ve tatbikatta çok iyi performans gösteren güvenlik korucularımızı tebrik ediyorum” dedi. AFAD İl Müdürü Ali İhsan Körpeş ise, “Bölgemiz çığ açısından çok tehlikeli. Bununla ilgili önlemler almamız gerekiyor. Bu kapsamda 4 ilçemizden güvenlik korucularımıza eğitim verdik. Bu ekipler hızlı ve etkin bir şekilde çığlara müdahale edebilecek. Çok verimli bir eğitim oldu. Ekipleri arama kurtarmada kullanılan araç ve gereçlerle donatacağız.” dedi.

Tatbikatın sonunda Vali Mehmet Emin Bilmez ekiplerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlk yorumu siz yazın