ÜÇ AYLARIN İLK KANDİLİ REGÂİB

Bu gece, Recep ayının ilk Cuma gecesi, yani Regaip Kandili’dir. Bu gecede Allahü teâlâ, mümin kullarına rağbetler, yani ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenler affedilir. Bu gece yapılan dua reddedilmez ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere kat kat sevap verilir. Çok tövbe ve istiğfar etmeli, kazaya kalmış namazlarını, hemen kaza etmeye başlamalıdır. Bir..

Tarih : Okunma : 77 Defa Okundu... Yorum Yap

Bu gece, Recep ayının ilk Cuma gecesi, yani Regaip Kandili’dir. Bu gecede Allahü teâlâ, mümin kullarına rağbetler, yani ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenler affedilir. Bu gece yapılan dua reddedilmez ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere kat kat sevap verilir. Çok tövbe ve istiğfar etmeli, kazaya kalmış namazlarını, hemen kaza etmeye başlamalıdır. Bir an evvel bu borçlardan kurtulmak için çalışmalıdır. Bu mübarek zamanlarda vadedilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikadı düzeltmelidir. İlmihâl bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hâle getirmelidir.
Bu gece, Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellemin babasının evlendiği gece değildir. Böyle söylemek yanlıştır.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Recep, Allahü teâlânın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ, dünyada ve ahirette ikram eder.
Recep ayının ilk Cuma gecesini ihya edene (saygı gösterene) Allahü teâlâ kabir azabı yapmaz. Dualarını kabul eder. Yalnız, 7 kimseyi affetmez ve dualarını kabul etmez: Fâiz alan veya veren, Müslümanları aşağı gören, anasına, babasına eziyet eden, karşı gelen evlât, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, şarkı ve çalgıcılığı sanat edinenler, livata ve zina edenler, beş vakit namazı kılmayanlar.
(Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tövbe etmedikçe, duaları kabul olmaz. Ananın, babanın, kocanın, hiç kimsenin, dine uymayan emri dinlenilmez, yapılmaz.) Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun

 

 

BAYRAM ALİ KAVALCI

[email protected]

İlk yorumu siz yazın