TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ DOĞALGAZ VE PETROL HATLARI

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ DOĞALGAZ VE PETROL HATLARI Ülkemizin her geçen yıl yenisi devreye giren en önemli doğalgaz ve petrol hatlarımız hakkında siz değerli okuyucularıma özet bilgileri sunuyorum. Türkiye’nin önemli petrol ve doğalgaz üreticisi ülkeler ile tüketici ülkeler arasında transit durumunda olması, enerji piyasasında Türkiye’nin rolünü giderek artırmaktadır. 1. Rusya-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı:..

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ DOĞALGAZ VE PETROL HATLARI
Tarih : Okunma : 28 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI

[email protected]

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ DOĞALGAZ VE PETROL HATLARI

Ülkemizin her geçen yıl yenisi devreye giren en önemli doğalgaz ve petrol hatlarımız hakkında siz değerli okuyucularıma özet bilgileri sunuyorum.

Türkiye’nin önemli petrol ve doğalgaz üreticisi ülkeler ile tüketici ülkeler arasında transit durumunda olması, enerji piyasasında Türkiye’nin rolünü giderek artırmaktadır. 1. Rusya-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı: Bulgaristan sınırında Malkoçlardan giren, İstanbul, İzmit, Bursa, Eskişehir’i takip ederek 1988’de Ankara’ya ulaşan boru hattı 845 km uzunluğundadır. 2. İran-Türkiye Doğalgaz Ana İletim Hattı: İran’dan geçerek Doğubayazıt’tan başlayıp, 1491 km uzunluğunda, Erzurum, Sivas ve Kayseri üzerinden Ankara’ya uzanmakta, bir taraftan da Kayseri, Konya’dan Seydişehir’e ulaştı. (2001) 3. Mavi Akım Gaz Boru Hattı: Rusya Federasyonu’ndan Karadeniz geçişli bir hat ile Türkiye’ye ulaşmaktadır. Rusya topraklarında 370 km, Karadeniz geçişinde her biri 390 km uzunluğunda paralel 2 hat ve Türkiye’de 501 km uzunluğundaki hattan meydana gelmektedir. Samsun, Amasya, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara’ya 2003’te ulaşarak Ana Hat ile irtibatlandırıldı. 4. Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı: (BTE) Azerbaycan ve Gürcistan topraklarında, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı (BTC) ile aynı koridorda 980 km’dir. (2007) 5. Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Enterkonneksiyonu: (ITG) Türkiye üzerinden Yunanistan’a arz edilmesine imkân sağlayan boru hattıdır. 6. Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı: (TANAP) Azerbaycan’dan çıkıp Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünde başlayan yolculuğu, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Yozgat, Ankara, Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçerek 1.850 km yol alarak Türkiye-Yunanistan sınırında 1 Aralık 2019’da Avrupa’ya ulaştı. Projede, Güney Gaz Koridoru AŞ’nin %51, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin %30, BP’nin %12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ’nin de %7 hissesi bulunuyor. TANAP Doğal Gaz İletim A.Ş. tarafından sürdürülmektedir. 7. Türk Akım Gaz Boru Hattı: Türkiye’ye 6 bin km uzaklıktaki Rusya’nın Kuzey Kutup bölgesindeki Novy Urengoy’dan başlayıp 5 bin kilometrelik kara yolculuğunun ardından Karadeniz ve Trakya bölgesinden geçmektedir. Bir kısmı Türkiye’de kullanılacak ve sonra Yunanistan yoluyla Avrupa’ya geçiyor. (8 Ocak 2020’de açıldı.) 8. Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı: 1973’de, Türkiye ile Irak arasında imzalanan Ham Petrol Boru Hattı, Kerkük ve diğer üretim sahalarında üretilen ham petrolün Ceyhan (Yumurtalık) Deniz Terminaline ulaştırılması amacıyla inşa edilmiştir. (1977) 9. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı: Hazar Bölgesi’nde çıkan petrol, Azerbaycan ve Gürcistan’dan Ceyhan’a taşınıyor. 10. Türkiye içerisindeki boru hatlarımız: Batman – Dörtyol Boru Hattı (1967) ve Yumurtalık – Kırıkkale Boru Hatlarıdır (1986) Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

İlk yorumu siz yazın