Sözütek: “Esnafın Borcu En Az 18 Ay Ertelenmeli”

(CUHA) – Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek esnaf ve sanatkarların, Maliyeye olan vergi borçları,  Bağ-Kur, SGK’ya olan prim borçları ve toplu taşıma esnafına yazılan trafik cezalarının en az 18 ay ertelenmesi gerektiğini söyledi. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Türkiye’nin ekonomik anlamda sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek,..

Tarih : Okunma : 18 Defa Okundu... Yorum Yap

(CUHA) – Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek esnaf ve sanatkarların, Maliyeye olan vergi borçları,  Bağ-Kur, SGK’ya olan prim borçları ve toplu taşıma esnafına yazılan trafik cezalarının en az 18 ay ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Türkiye’nin ekonomik anlamda sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkati çekerek, bu durumdan en fazla etkilenen kesimin ise esnaf ve sanatkarlar olduğunu belirtti. İğneden ipliğe her şeye zam geldiğini, en büyük zararı da esnaf ve sanatkarların gördüğünü hatırlatan Sözütek, “Toplumun temel direğini oluşturan, ekonominin can damarı ve lokomotifi konumundaki esnaf ve sanatkarlarımız ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmış durumda. Bir yanda ekonomik kriz ve zamlar, diğer yanda şehrin her köşesinde mantar gibi türeyen zincir marketler ve alışveriş merkezleri, ayakta durmakta güçlük çeken esnafımıza büyük darbe vurdu. Borç batağına sürüklenen, aldığı kredilerle varlıklarını devam ettirmeye çalışan esnaf ve sanatkarlarımız, zarar etmelerine rağmen vatandaşlarımızın da menfaatlerini düşünerek zam yapmamak için direniyor. Ancak dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

“ESNAF VE SANATKAR DESTEKLENMELİ”

Sözütek, Türkiye ekonomisinin güçlenmesi ve sürdürülebilir kalkınma için esnaf ve sanatkarların mutlak suretle desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Sözütek, şöyle konuştu:

“Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıların farkındayız. Ancak esnafın bitmesi demek, ekonominin çökmesi demektir. Bu nedenle devlet büyüklerimizden esnaf ve sanatkarlarımıza nefes aldıracak küçük dokunuşlar bekliyoruz. İlk adım olarak esnaf ve sanatkarlarımızın Maliyeye olan vergi borçları, Bağ-Kur ve SGK’ya olan pirim borçları ile toplu taşıma esnafımıza yazılan trafik cezaları 18 ay ötelenmeli. İkinci adım olarak ise esnaf ve sanatkarlarımızın mağdur olmadan borçlarını ödeyebilmeleri konusunda, ana paranın faiz işletilmeden taksitlendirilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı. Ayrıca Halk Bankası, Kredi Kefalet Kooperatifleri ve KOSGEB aracılığıyla da esnaf ve sanatkarlarımız desteklenmeli. İlk 12 ayı geri ödemesiz olmak üzere 36 ay vadeyle verilecek 50 bin TL’lik faizsiz kredi esnaf ve sanatkarlarımızın toparlanması için önemli bir destek olacaktır.”

 

İlk yorumu siz yazın