Rize’de Av sezonu dualarla açıldı

Rize’de Av sezonu dualarla açıldı 2023- 2024 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni Rize’nin Pazar ilçesindeki Pazar Kirazlık Balıkçı Barınağı’nda yapıldı. Haber: Cevahir Topaloğlu, Cengiz Yıldırım, Mücahid Uzun 15 Nisan itibariyle başlayan av yasağı dün gece Saat 00.00 da sona erdi. Yasakların başladığı günden 1 Eylül 2023 (dün) gecesine kadar yoğun bir tempoyla Teknelerde bakım..

Tarih : Okunma : 31 Defa Okundu... Yorum Yap

Rize’de Av sezonu dualarla açıldı

2023- 2024 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni Rize’nin Pazar ilçesindeki Pazar Kirazlık Balıkçı Barınağı’nda yapıldı.

Haber: Cevahir Topaloğlu, Cengiz Yıldırım, Mücahid Uzun

15 Nisan itibariyle başlayan av yasağı dün gece Saat 00.00 da sona erdi. Yasakların başladığı günden 1 Eylül 2023 (dün) gecesine kadar yoğun bir tempoyla Teknelerde bakım yapan ve ağlarını onaran balıkçılar 1 Eylül saat 00.00 itibariyle sona eren av yasağı ile birlikte “Vira Bismillah” dediler.

Rize ilinde tören alanı olarak Pazar ilçesindeki Kirazlık Balıkçı Barınağı seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreni horon gösterisi ve protokol konuşmalarıyla devam etti.

Törende Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç, S.S. Rize-Artvin Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Barış Zaman, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve Rize Milletvekili Harun Mertoğlu ve Rize Valisi İhsan Selim Baydaş birer konuşma yaparak av sezonunun hayırlı ve bereketli geçmesi dileğinde bulundular.

Törende konuşan Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, “Şehrimiz için çay ne kadar kıymetli ve stratejik bir ürünse balıkçılık da hayatımızı etkileyen kıymetli bir üründür. Hem avcılık yoluyla hem de üretim yoluyla elde edilen bir balıkçılığımız var. Balıkçılığımızın daha fazla olmasını hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine daha fazla katkıda bulunması temennisi ile sezonu açmış olacağız. Bizim açımızdan bir sezon açılışı ama burada bulunan kıymetli balıkçılarımız açısından rızıklarını temin ettikleri sezonun mesai başlangıcı.’’ Dedi

Rabbim hayırlı ve bereketli kazançlar nasip etsin

Baydaş, ‘’Onlar için sıkıntısız, kazasız, belasız, bol ve bereketli bir sezon diliyorum. Kürsüye çıkmadan belediye başkanımızla da aramızda konuştuk; bunu sadece burada bir sezon açılışı olarak değil; belki yıl içinde uygun bir vakitte oturup burada meselelerin de tartışılacağı, ihtiyaçların ne olduğu, balıkçılığın hem ticaretini hem de avlanmasını yapan arkadaşlarımızın hangi sorunlarla karşılaştığı, bizim idareciler olarak nasıl çözümler üretmemiz gerektiğini tartışacağımız bir toplantının veya çalışmanın da sözünü buradan vermiş olalım. Rabbim hayırlı ve bereketli kazançlar nasip etsin.  İnşallah bereket ve bollukla hem ailelerine hem de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunsunlar. Vira Bismillah” diyerek sözlerini tamamladı

Ardından, Yaş Pasta kesilerek katılımcılara ikram edildi. Daha sonra tören, Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın yaptığı duanın ardından, Protokol üyelerinin gece geç saatlere kadar ilgi ile izlediği tören, saat 00.00 da gemilerin kontak açarak açık denizlere havai fişekler atışıyla sahilden uzaklaşmasıyla son buldu.

Pazar Kirazlık Barınağında gece saat 23.00 de düzenlenen törene Rize Valisi İhsan Selim Baydaş’ın yansıra Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nebi Gümüş, Pazar Kaymakamı Mustafa Akın, Pazar Belediye Başkanı Dr. Ahmet Basa, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç, S.S. Rize-Artvin Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Barış Zaman, kurum müdürleri, STK Temsilcileri, gemi sahipleri ve tayfalar katıldı.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş