RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE (MEHMET) TALAT DOĞAN

RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE (MEHMET) TALAT DOĞAN Rizeli, her nerede yaşarsa yaşasın, topraklarına ve değerlerine sahip çıkmıştır. Rize, Cumhuriyet sonrası değişen ekonomik şartlarda ülke çapında büyük başarılara imza atarak ülke ekonomisine ve siyasetine damga vurmuş insanlar yetiştirmiştir. Mehmet Talat Doğan gerek Cumhuriyet Senatosu olarak görev yaptığı süreçte gerekse yaşamı boyunca Rize ve Rizelilerle..

RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE   (MEHMET) TALAT DOĞAN
Tarih : Okunma : 118 Defa Okundu. Yorum Yap

RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE
(MEHMET) TALAT DOĞAN
Rizeli, her nerede yaşarsa yaşasın, topraklarına ve değerlerine sahip çıkmıştır. Rize, Cumhuriyet sonrası değişen ekonomik şartlarda ülke çapında büyük başarılara imza atarak ülke ekonomisine ve siyasetine damga vurmuş insanlar yetiştirmiştir. Mehmet Talat Doğan gerek Cumhuriyet Senatosu olarak görev yaptığı süreçte gerekse yaşamı boyunca Rize ve Rizelilerle hep iç içe olmuş benliklerde gönüllerde iz bırakmıştır

ÖRNEK BİR YAŞAM
1925 yılında Rize ili Çayeli İlçesi Maden Köyü’nde doğdu. Kemal Bey ve Fevziye Hanımın oğludur. İlk ve ortaöğreniminden sonra 1937’de Erzurum Lisesini, 1945’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1 Kasım 1945’de silahaltına alındı. 30 Nisan 1946’da Yd. Tabip Asteğmen rütbesiyle Yedek Subay Okulundan mezun olarak kıtaya verildi. 31 Ekim 1946’da Yd. Teğmenliğe yükseltildi. 31 Ağustos 1947’de terhis edildi. 7 Eylül 1947’de Altuntaş, 20 Kasım 1947’de Pülümür Hükümet Tabipliğine atandı. 25 Ekim 1948’de Tatvan, 22 Ağustos 1951’de Ezine, 22 Ekim 1953’de Yenice, 14 Eylül 1956’da Çan Hükümet Tabibi olarak görevlendirildi. 27 Temmuz 1960’da Nevşehir Sağlık Müdürlüğüne getirildi. 9 Ekim 1960’da merkeze alınarak Bakanlık Sosyal Yardım İşleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğüne verildi. 30 Temmuz 1962’de Bakanlık Sosyalleştirme Dairesi Uzman Hekimliğine atandı. Bu arada Hıfzıssıhha Okulunda Halk Sağlığı öğrenimi görerek uzman oldu. Ayrıca Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde organizasyon ve metod kursu gördü. 24 Kasım 1964’de aynı daire Başkan Yardımcılığına, 15 Nisan 1967’de Başkanlığına getirildi.

GÖNÜLLERDE İZ BIRAKTI
14 Ekim 1973’de yapılan Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak Rize Üyeliğine seçilmesiyle Sağlık Bakanlığındaki görevinden ayrılarak 22 Ekim’de Senato’ya katıldı. Senato’da Bütçe ve Plân Komisyonunda Başkanvekili, Bütçe Karma ve Sosyal İşler komisyonlarında üye olarak çalıştı. Ayrıca Kuzey Atlantik Asamblesi (NATO) Türk Grubu Üyesi olarak Asamblenin 1974’de Londra, Paris ve Washington’da yaptığı toplantılara katıldı. Senato Genel Kurulu’nda (13) konuşma yaptı. (2) sözlü, (62) yazılı soru önergesi ve bir kanun önerisi verdi. 14 Ekim 1979’daki üçte bir yenileme seçiminde üyeliği sona erdi. 8 Kasım 1979’da Sağlık Bakanlığı Baş Müşavirliği’ne atandı. 6 Nisan 1981’de Ankara İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirildi. 11 Ocak 1983’de emekliye ayrıldı. 16 Kasım 1983’de Kızılay Derneğinde Sağlık İşleri ve Eğitimi Müdür Yardımcısı ve Daire Tabibi olarak görev aldı. 1 Şubat 1987’ye kadar sözleşmeli olarak bu görevi yerine getirdi. 1946’da Bayan Fatma (1924) ile evlendi. İnci (Beler) 1949, Alpaslan (1950), Oya (Güreli) 1951 ve Ertuğrul (1954) un babasıdır. 23 Mayıs 2004 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Mekânı cennet olsun

Görseller ve bilgiler için Hasan Tuncer Türüt Bey’e teşekkürler..

Fatih Sultan KAR / İST.