RİZE SİYASET TARİHİNDEN NÜKTELER

RİZE SİYASET TARİHİNDEN NÜKTELER Rize Şehri her dönem siyasette başrol oynamıştır. Geçmişe bir yolculuğa çıkalım Rize’de yaşanmış fıkra gibi olaylarla Rize siyaset tarihine göz atalım dedik. ŞADAN TUZCU’YA BÜYÜ YAPTILAR Büyüyle yatıp büyüyle kalktığımız günlerde ANAP milletvekili Şadan Tuzcu bir yurt dışı gezisine çıktı. Gezi dönüşü evinde soyunurken ceketinin iç cebinde mor renkli bir bez..

RİZE SİYASET TARİHİNDEN NÜKTELER
Tarih : Okunma : 33 Defa Okundu... Yorum Yap

RİZE SİYASET TARİHİNDEN NÜKTELER
Rize Şehri her dönem siyasette başrol oynamıştır. Geçmişe bir yolculuğa çıkalım Rize’de yaşanmış fıkra gibi olaylarla Rize siyaset tarihine göz atalım dedik.

ŞADAN TUZCU’YA BÜYÜ YAPTILAR
Büyüyle yatıp büyüyle kalktığımız günlerde ANAP milletvekili Şadan Tuzcu bir yurt dışı gezisine çıktı. Gezi dönüşü evinde soyunurken ceketinin iç cebinde mor renkli bir bez parçası buldu.
-Aman bu na neyin nesidir? Yoksa bana da mı büyü yaptılar? Telaşıyla terlerken salondan karısının sesi geldi.
-Şadan, ısmarladığım kumaşı aldın mı?

PEŞTAMAL ASTI
Rizeli nüktedar Veysel ağanın kahvesi DP ocak levhasını taşır ve DP’nin bayrağı da kahvenin önünde asılırdı. Damadına kahvehanenin üstünü kiraya vermişti. Bir iki ay geçince bir de bakar ki kahvehaninin üstünde CHP bayrağı sallanmıyormu…
Mukavele yapmış olduğu için tabii ki damadına da bir şey söyleyemedi ve bizlere dert yanıyordu.
-Ula ha bu herife bi bakun da. Bağa neler etti. Peştemali asti başumdan aşağa… (Çizgili dokunan yöresel peştamalle altı oka gönderme yapıyor)

HABU GÖRDÜĞÜNÜZ VAR YA
Osman Kavrakoğlu; 14 Mayıs 1950’de yapılan seçimlerde kendisi ile birlikte Türk futbolunun büyük yıldızı Zeki Rıza Sporel’in de Rize’den milletvekili adayı olmasını sağlayan Kavrakoğlu, Rize’de yapılan bir mitingde Zeki Rıza Sporel’i Rizelilere şöyle tanıtır: “Habu görduğunuz adam var ya ha buradan topa bi vursa topi İstanbul’a atar.”

KIRK YILDA BİR
Celal Memişoğlu esprili ve renkli kişiliğiyle Rize’nin unutulmaz isimleri arasındaki yerini almıştır. Çok partili dönemin başladığı sıralarda Rize’ye gelen mebuslardan birini karşılamakta biraz heyecanlı ve iltifatta mübalağalı davranır. Mebus:
– Ne bu iltifat? diye sorar. Celal hemen cevabı yapıştırır:
– Nasıl iltifat etmeyelim… Kırk yılda bir geliyorsunuz.

TUTTUNUZ
Ekrem Orhon Rize milletvekilliğine aday olur, seçimi kazanamaz. İkizdere yoluna baş koymuştur. İkizdere’ye gider. Tüm halk:
-Biz seni tuttuk Reis baba der.
Ekrem Orhon:
-Evet tuttunuz. Çiş yaparken şeyinizi tuttuğunuz gibi…

BİZ UŞAK DEĞİLİZ
Demokrat Parti döneminde muhalefeti temsil eden ve iki kez başbakanlık yapan Hasan Saka’nın Trabzon’dan gelen “Çekil” telgrafına cevabı:
“Trabzon’dan gelen “Çekil” telgrafı üzerine çekildim, 80 okka geldim.”
Hasan Saka, meclis kürsüsünde konuşurken, “Ha bakun uşaklar, ne diyeceğum” deyince DP sıralarından “Biz uşak değiliz” diye sataşırlar. Saka, gayet sakin cevap verir: “Tamam tamam lafumi geri aldum. Bizum oralarada yalnuz erkeklere uşak denur.”

İDARE EDUN
DP döneminin renkli kişiliklerinden biri olan Hasan Tez, bir gün kürsüde konuşurken DP milletvekilleri laf atarlar, ilkokul mezunu olduğunu yüzüne vururlar. Tez, Karadenizlilere has hazır cevaplılığı ile:
“Beyefendiler, şu mecliste tahsilsiz olan iki kişiyiz. Biri Genel Başkan, biri de ben, bizi de idare edin” der.

BAY TEMEL
Aralık 1995 tarihinde yapılan seçimleri dönemi Rize seçimleri için siyasetçiler Ankara’dan Trabzon’a giderken uçak kalkmadan önce şu anons yapıldı:
-Bay Temel, lütfen bavulunuzun kontrolü için ön tarafa geliniz
Hiç kimse kıpırdamadı. Hostes bu anonsu üç kez tekrarlayınca, ANAP’lı Yaşar Okuyan ayağa kalktı ve sordu:
-Hangimuz?
Sessizlik oldu. Kaybolan hostes az sonra koridorda göründü ve elindeki büyük bavulu havaya kaldırarak tüm yolculara gösterdi. Üzerinde şu yazıyordu:
-Bay Temel.
Kaynak: Sevdiğimin ülkesi –Oktay Pirim – Boyut kitapları- 1988

BEN ÇAY OCAĞI SANMIŞTIM
Gazeteci Yazar İsmail Saymaz Rize günlerini anlatıyor: Ortaokul yıllarıydı. Bir laz bir arkadaşım “Ocak’ta çay içelim” dedi. Çay ocağı sanmıştım; gittim, Ülkü Ocağı çıktı. (Hürriyet Kelebek 12 Mart 2016)

Fatih Sultan KAR / İST

İlk yorumu siz yazın