RİZE ORTA CAMİ

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle RİZE ORTA CAMİ Yol yapılacak denilerek yıllarca yıkılması konuşuldu. Rizeli ve Rize için önemli bir eserdi. Belki tarihi değeri yoktu. Bizans kalıntıları gibi eski olmadığı için birileri tarafından değerlide sayılmazdı. Yol genişletme çalışmalarında Yeniköy Mahallesi ve devamla TOKİ konutları bağlantısını sahil yolu ile araç trafik akışını sağlamak için birçok işyeri ve..

Tarih : Okunma : 25 Defa Okundu... Yorum Yap

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

RİZE ORTA CAMİ

Yol yapılacak denilerek yıllarca yıkılması konuşuldu.

Rizeli ve Rize için önemli bir eserdi. Belki tarihi değeri yoktu. Bizans kalıntıları gibi eski olmadığı için birileri tarafından değerlide sayılmazdı.

Yol genişletme çalışmalarında Yeniköy Mahallesi ve devamla TOKİ konutları bağlantısını sahil yolu ile araç trafik akışını sağlamak için birçok işyeri ve konut olarak kullanılan evlerin yıkımı gerçekleşmiş.

Yıkılan ev sahiplerinin çok mağduriyetini duyduk buda işin ayrı bir yönü.

Ben ve benim neslin yakınları yıkılan Orta Camiyi tanıdı bildi, Allah kabul etsin cami içinde yıllarca namaz kıldık, dışarda da birçok Cenaze Namazına katılmak nasip olmuştu.

Son günlerde yeniden alevlenen konuşmaları sosyal medyada görüyoruz.

Sen yıktın ben yıkmadım kavgasına ortak olacak değilim.

Hükümet bir karar vermiş belediyeyi de alet ederek yol genişletmesi yapılacak diye yıkmış. Önce yakınına(Hızır Hop Başkanın döneminde) bir cami yapılmış fakat istenilen şartları(Yetkililerin istediği) taşımadığı gerekçesiyle bir başka Orta Cami(Reşat Kasap başkanın döneminde) TOKİ Konutlarının mahallesine tıpkı ölçülerde yapıldığı söylenmiş, zira ben hiç gidip görmüş değilim.

Yok, edilen Orta Cami Rize’nin adresiydi.

Rize’ye yolu düşen nerede olduğunu tarif ederken Orta Camimin önünde, sağında solundayım diye yön tarif ederdi.

Yukarda yazdım bizim nesil ve yakınlar Orta Camiyi bilir hatırlar, gelecek nesile bunu hatırlatmak lazım.

Geçen gün sokakta gezerken saygın, itibarlı yaşlı bir büyüğümle ayaküstü sohbet ederken İsmet bey senden bir ricam var, Orta Cami hakkında kamuoyu tarafından da kabul görecek bir önerimi lütfen kaleme alırımsın deyince abimize hak verdim, yazarım dedim.

Abimiz, yıkılan Orta Caminin yerinde yola engel olmayacak şekilde sembolik bir ORTA CAMİ maketi yapılmasını istedi.

Aslında bu istek gayet makul. Zira aynı tariflere uyması için Orta Cami önünü tarif edecek çok insan çıkacaktır.

Aynı yerde yapılacak bir maket Cami ile gelecek neslin, burada bir cami vardı ve Rize’nin merkeziydi diye bilmesinde fayda vardır. Tarihi çok ucuza heba etmemeliyiz.

Bu konuda Belediye Başkanımız Rahmi Metin’e çok iş düşüyor.

Başkan Sn. Rahmi Metin yıkılan Cami yerinde maketi de olsa, yola engel olmayacak bir proje ile küçük sembolik bir cami yapılmasını isteyen yaşlılarımızın bu isteğini çok görmeyin.

İlk yorumu siz yazın