Rize İl Sağlık Müdürlüğünce “Covid-19 Psikososyal Destek” birimi kuruldu.

Covid-19 Psikososyal Destek Birimi Kuruldu Rize İl Sağlık Müdürlüğünce “Covid-19 Psikososyal Destek” birimi kuruldu. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Birimi tarafından vatandaşlara stres, korku, kaygı v.b. durumlara baş etme becerilerini geliştirmek amacıyla psikososyal destek birimi kuruldu. Vatandaşlarımızın mesai saatleri içeresinde 0464 213 0327 numaralı telefon hattından 2002/2042/2046/2329 dâhili numaralar kullanılarak uzman psikolog ve..

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce “Covid-19 Psikososyal Destek” birimi kuruldu.
Tarih : Okunma : 13 Defa Okundu... Yorum Yap

Covid-19 Psikososyal Destek Birimi Kuruldu

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce “Covid-19 Psikososyal Destek” birimi kuruldu.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Birimi tarafından vatandaşlara stres, korku, kaygı v.b. durumlara baş etme becerilerini geliştirmek amacıyla psikososyal destek birimi kuruldu.

Vatandaşlarımızın mesai saatleri içeresinde 0464 213 0327 numaralı telefon hattından 2002/2042/2046/2329 dâhili numaralar kullanılarak uzman psikolog ve sosyal çalışmacılardan danışmanlık hizmeti alabileceklerdir.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmeye başlayan Covid-19 salgını insanların fiziksel sağlıklarını etkilediği kadar ruhsal sağlıklarını da etkilemektedir.” dedi.

Sağlık Bakanlığımız ve bünyesinde hizmet veren sağlık kuruluşlarımız tarafından salgının durdurulmasına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ettiğini belirten Tepe, “Pandemi olarak nitelendirilen bu salgınla mücadelede herkese görev düşmektedir. Bu mücadele esnasında sağlık hizmeti sunanlar ve vatandaşlarımızın sosyal ve ruhsal sorunlarının ortaya çıkabileceği öngörüsü oluşmuştur. Bu kapsamda Rize İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan Psikososyal Destek Hattı vatandaşlarımızın hizmetine başlamıştır.” diye belirtti.

Tepe, “Hafta içi 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet verecek olan birimimizde alanında uzman psikolog ve sosyal çalışmacıların oluşan 6 kişilik bir ekibin görevlendirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Virüsten ve salgından etkilenen hasta, hasta yakını veya diğer vatandaşlarımızın bir telefon kadar yakınında olan bu hat ile vatandaşlarımıza psikolojik ilk yardım, psikolojik dayanıklılık, kaygı yönetimi, baş etme becerileri, süreç içerisinde ortaya çıkan psikolojik tepkiler, stresle başa çıkma yolları, izolasyon sürecinde sosyal yaşam, ileri yaştaki yakınlara nasıl yardımcı olunabilir, süreç içerisinde çocuklara yaklaşım nasıl olmalıdır gibi konularda danışmanlık hizmeti alabileceklerdir.”

Tepe, vatandaşlarımıza bu süreçte bireysel danışmanlık hizmeti verecek olan bu hat ile bu hizmeti vatandaşlarımızın evine kadar geldiğini belirtir evlerinde kalmaları gerektiğini hatırlattı.

İlk yorumu siz yazın