RİZE’ DE MİLLET VE CUMHUR İTTİFAKLARIN DURUMU

b.arif turan <[email protected]>          14 Mayıs’ta Genel seçimlere gidilirken, Cumhur ve Millet ittifakların Rize’deki seçmen nezdinde genel durumlarını siz okurlarımla paylaşıyorum.          Bu konu tek başlıkla anlatılamayacak kadar hassas olduğundan, geniş pencereden (perspektifi )bakarak objektif olarak siz okurlarıma aktarıyorum.                                 AK PARTİ.     ..

RİZE’ DE MİLLET VE CUMHUR İTTİFAKLARIN DURUMU
Tarih : Okunma : 19 Defa Okundu... Yorum Yap
b.arif turan <[email protected]>
         14 Mayıs’ta Genel seçimlere gidilirken, Cumhur ve Millet ittifakların Rize’deki seçmen nezdinde genel durumlarını siz okurlarımla paylaşıyorum.

         Bu konu tek başlıkla anlatılamayacak kadar hassas olduğundan, geniş pencereden (perspektifi )bakarak objektif olarak siz okurlarıma aktarıyorum.

                                AK PARTİ. 
         Ak Parti, Rize’de 2018 yerel seçimlerinde iniş trendine geçtiği aldığı il genel meclis oyları ile ve hamide kaybettiği ilçe belediyelerle ortada. Yerel seçimlerden sonra, buna ilave olarak, pandemi süreci, tencerenin kaynamaması, partili Hasan KARAL sevenlerinin kucaklanamaması, kurumlardaki alt seviyedeki çalışan partililerin kurumlarda çalışma huzurunu bozmaları, il teşkilatlarında ki yöneticilerin vatandaş nezdinde karşılık bulamaması, şehrin spor  takımının  (Z) kuşağını isyan ettirmesi, partililerle vekiller arasında küstüğün hissettirilmesi ,toplumca tepki alan insanlarla görüntü verilmesi , elit bir kesim yaratılmış algısının şehirde oluşması, Bölge insanlarına yardımları dokunması için Ankara’ya atanan  bürokratların, şahsı mevkide koşmaları bölge insanlarının işlerini görmemeleri, şehirde bir bölge korunuyor algısının oluşması, hiç şüphesiz ve en önemlisi, son yirmi yılın en büyük yatırımlarını son dört yıldır alan bu şehir, Yatırım getirisinin Ak Parti tabelasına yazdırılamaması. Kimlere yazdı veya yazıldı, Derneklere, STÖ ile STK ve kurumlara veya (devlet yatırım yapar da) bunlar devletin rutin yatırımları algısının topluma pompalanması.
                    MİLLETVEKİLLERİMİZİN HALK NEZDİNDE KARŞILIĞI 
       Hiç kuskusuz, her ne kadar sert bakışlı soğuk görünse de bu şehrin yatırım ERDOĞANI Hayati YAZICI dır .Ama bizim insanimiz üste yazdığım yatırımları kimler nasıl yatırıma aldırdığını bilmiyor ki ,YAZICI yi Rize’nin yatırım ERDOGAN ‘nı  nasıl bilsin. Diş görünüşü itibari ile halk nezdinde mesafeli bakılan bir abi.
       Yine her ne kadar aday değilim dese de Muhammed AVCI projelerin etütlerin koşuşturmalarını yapan, Ankara‘da mücadelesini veren ve hatta bu konuda sağlığını kaybeden vekil konumunda, kim biliyor ki. Fakat AVCİ bu şehirde tuttu mu, tuttu, hangi partili olursa olsun bu şehrin halası teyzesi amcası dayıları AVCİ yi kendi Çocukları (uşakları) gibi gördüğü de bi gerçek. Fakat iki yıl önce aday olmaya cam açıklaması, merkez insanını yetim kalmasını sağladı partide siyasi boşluk oluştu.
        Aşkın BAK, halka ve basına karşı mesafeli tutumundan dolayı, bu şehre neler kazandırdığını vatandaş bilinmiyor. Amatör Spora kulüplerine büyük maddi katkı sağlayıp, şehrin ilçeler dahil spor tesislerinin yapımının mimari oldu. Fakat, toplumun büyük çoğunluğu bilmiyor ki, toplum tarafından mesafeli bakılan vekil durumunda.
                    AK PARTI 2018 YEREL SEÇİMLERİNİ NASIL OKUMALI ..
    Ak parti toplum siyaset mühendisleri mutlaka 2018 yerel seçimlerinde MHP ye giden küskünlerin oylarının nedenlerini mutlaka arastirmalıdır.2018 yılında Ekonomi bu günlerden iyiydi, pandemi olma misti, oylar neden, niçin Cumhurbaşkanını incitmeden diğer ortağa MHP ye gitmişti. Yukarda sıraladığım nedenler ile seçmen Ak Partiye ikaz ederek ve Hiç kuskusuz küskünlerin yani  KARAL’i sevenlerin oylarının da içinde olduğunu anlamak için acubakan olmaya gerek yoktur. 2018 genel meçlisi oylarının sonuçları titizlikle irdelenmeli ona göre aday tespiti yapılmalı ,şayet yapılmaz ise, genel secimler sıkıntılı geçeceği kaçınılmazdır. 
 
        Sunuda ifade edeyim ki , MHP il teşkilatının 2018 seçim stratejisindeki başarısını, Belediye Başkanlarının toplumda kabul gören sevilen isimler olduğunu gördüğümü, Cumhuriyet tarihinde Rize’de İhsan ALKAN ve ekibinin tarih yazdığının gerçeğini de değiştirmez. 
 
                     GÖZLEMLİYORUM Kİ….
 
        2018 Sartları, seçmen bakışı güncel konjektör çok değişmekle birlikte, Önünüzdeki seçimlerin sürpriz partisi Rize’de Yeniden Refah Partisi olacaktır. En çok oy geçişi Ak parti seçmen kitlesinden olacaktır. Ak partinin yerel ve Genel politikalarına dargın geçmişte refah partisine oy veren seçmen genç ERBAKAN in partisine yöneldiğini gözlemliyorum .
 
                    AK PARTI ADAYLARININ PROFİLLERİ NASIL OLMALI…
 
        Önümüzdeki seçimlerde özellikle Ak Parti den aday olacak adayların, toplumsal karşılığının çok güçlü olmasının yanı sıra, en az bir adayın muhafazakâr milliyetçi ve refah tabanından gelmesinin gerektiğinin altını çizmek istiyorum. 
 
                 PARTİLERİN SECIM STRATEJİLERİ….
 
        Şayet Cumhur ittifakında MHP aday gösterir ise,2018 yerel seçimlerinde  (milliyetçi ülkücü tabanını)konsolide eden küskünlerin oylarını alan azda olsa soldan oy alan MHP ,genel seçimlerde aynı başarıyı yakalarsa, bir milletvekili hali hazır görünüyor. Fakat özellikle tecrübeli milliyetçi ülkücüler partiden uzaklaştığı da bi gerçek, Ak Parti küskünlerinin bu seçimde yeniden Refah partisine yönelmiş olduğunu, Eski ülkücülerin İYİ partiye yöneldiğini anlamak için anket yapmaya gerek yok. Küskün KARAL seçmenlerin in de, millet ittifakına kayacağını düşünürsek, Mayıs ayinin 14. de Rize’de Çok çekişmeli seçim olacaktır.. Tekrar ifade edeyim ki ,Cumhur ittifakı için parti ismi kadar, aday isimlerinin de önemli olduğunu vurgulamak isterim.
 
               MİLLET İTTİFAKINDA DURUM NE?
   
         Millet İttifakının lider partisinin genel başkanı KİLİCDAROĞLU geçen günlerde milletvekili olacak adaylara seslenirken, DAVA sözcüğünü kullandı, bu sol bir parti için milattır. Edindiğim bilgilere göre Millet İttifakının Rize gibi Milletvekili çıkaramadığı illerde, ortak aday çıkaracaklarının duyumunu aldım, şayet ortak aday çıkarılıp DAVA deyip şahsi çıkarlar bir tarafa bırakılırsa, Millet İttifakının adayları Şehrin Doğu kesiminde çok güçlü olan ve partiyi konsolide edip her kesimden oy alabilecek bir teşkilatı kanaviçe gibi dokuyan  Saltuk DENIZ ile şehirde ve özellikle Senoz deresinde güçlü görünen Hasan KARAL olur  ise ,Cumhur ittifakı adaylarının tespitinde siyasal toplumsal mühendislik yapılmadan seçmenin önüne konulabilir mi?
Şunu açık ifade edeyim ki, seçimlerin Rize‘de en kritik ilçesi ÇAYELİ olacaktır, Çayeli yi alan,  Rize‘yi alır.
 
              RİZELİLERİN CUMHURBAŞKANA OLAN SEVGİSİ 
 
      Gecen yıl Rize-Artvin Havalimanının açılışında da bulundum, her ne kadar taşıma yapıldı denilse de Rizelilerin 40.Yıldan beri mikro milliyetçi düşünüp oy verdiğini, bu şehrin çocuklarına ve hemşerisine sahip çıktığını çoğunluğu bayandan oluşan havalimanı açılışında hissettim. Önümüzdeki secimi belirleyecek olan Tencerenin ve cebin durumunu en iyi hisseden ve hiçbir partinin dikkate almadığı kadın seçmenler ile partilerin aday isimlerini belirleyecek (toplumu iyi okuyan) siyasi mühendisler olacaktır. SEVGİLERİMLE. Bayram Arif TURAN. 

İlk yorumu siz yazın