RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI

RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI SAHAFA DÜŞER BİZE DE DÜŞER Rize Barosu Başkanlığı, 13 Ağustos 1963 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihe kadar Rize ve Artvin ilinde faaliyet gösteren ve mülhakatındaki avukatlar, Bölge Barosu statüsündeki Trabzon Barosuna bağlı olarak mesleklerini icra etmişlerdir. KURULUŞTA ONLAR VARDI 1962 Yılı Trabzon Bölge Barosu bünyesinde Rize’de faaliyet gösteren avukatlar şu isimlerdi: Ali..

Tarih : Okunma : 22 Defa Okundu... Yorum Yap

RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI

SAHAFA DÜŞER BİZE DE DÜŞER

Rize Barosu Başkanlığı, 13 Ağustos 1963 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihe kadar Rize ve Artvin ilinde faaliyet gösteren ve mülhakatındaki avukatlar, Bölge Barosu statüsündeki Trabzon Barosuna bağlı olarak mesleklerini icra etmişlerdir.

KURULUŞTA ONLAR VARDI

1962 Yılı Trabzon Bölge Barosu bünyesinde Rize’de faaliyet gösteren avukatlar şu isimlerdi: Ali Saip Güvelioğlu, Yakup Kanberoğlu, Muharrem Bağdatlı, Enis Naci Kepenek, Osman Nuri Kumbasar, İhsan Oktay, İhsan Orhon, Tahsin Özer, Niyazi Saydi, İsmail Hakkı Şuşoğlu, Nazım Tarakçıoğlu, Mualla Telatar, Cevat Yalçın. Rize Barosu’nun kuruluşunu sağlayan ilk yönetim kurulunda ise şu isimler yer alıyordu: Nazım Tarakçıoğlu (Baro Başkanı), Enis Naci Kepenek (Baro Başkan vekili), Halil İbrahim Köseoğlu (Baro Genel Sekreteri), Ali Saip Güvelioğlu ve Tahsin Özer.

SAHAFA DÜŞEN ÇIKAN HAZİNE

Rize Barosu’nun Çamlıhemşinli Kurucu  Başkanı Nazım Tarakcıoğlu’nun sahafa düşen evraklarını satın almak bana nasip olmuştu. Rize Baro Tarihi, Rize Siyaset Tarihi, Rize Belediye Tarihi ve sosyal hayata dair Osmanlıca Türkçe binlerce evrak içinde Rize Barosu kurulduktan sonra ilk toplantı da Başkan Tarakçıoğlu’nun yaptığı konuşmanın metni de yer alıyordu.

RİZE BAROSU’NUN KURULUŞ AŞAMASI

13 Ağustos 1963 tarihinde kurulan Rize Barosu Yönetim Kurulu İlk toplantısını 20 Aralık 1963 tarihinde Nazım Tarakçıoğlu başkanlığında yapmıştır.  Toplantıda bir konuşma yapan Tarakçıoğlu; kuruluş sürecinde verdikleri mücadeleyi şöyle özetlemiştir: Rize Barosu Başkanlığı Muhterem arkadaşlar, Baromuz kurulduktan sonra ilk defa yönetim olarak bir araya geldik.  Baromuz idare meclisi adına hepinizi saygı ve sevgilerimle selâmlarım. Baromuzun kuruluşuna dair idare meclisimiz 2 Ocak I963 tarihimde karar vermiş ve bu karar, baromuzca 10 Ocak I963 tarihinde Yüksek Adalet Bakanlığına takdim edilmiştir. Bazı formalitelerin ikmalleri sebebiyle Baromuz kurulmuş olduğu Yüksek adalet Bakanlığınca Rize Savcılığı vasıtasıyla ancak 19 Ağustos 1963 tarihinde bildirilmiştir. Bu tarihten sonra faaliyete geçmiş olan baromuz için Rize Adliye binasında yer verilmesi ve avukatlık kanununun 61. Maddesinden yola çıkılarak Artvin ilinin bize daha yakın olması sebebiyle Artvin’de faaliyet gösteren avukatlarında Rize Barosuna katılmaları için yine Rize Savcılığı aracılığıyla baromuzun 10 Eylül 1963 tarihinde bakanlığa müracaat etmiştir.

YER KONUSUNDA SON DERECE DARDAYIZ

Bu talebimizden Artvin vilayetinin bizim baromuza bağlanmış olduğu Yüksek Adalet Bakanlığı’nın 30 Kasım 1963 tarik ve 17396 sayılı yazılarıyla bildirilmiştir. Baromuza Adliye binasında bir yer verilmesi için sadece muhterem Savsınız Faruk Özteker tarafından şifayı olarak söz verilmiş bulunmaktadır. Arkadaşlar görüyorsunuz baromuz hukuken ve fiilen kurulmuş olup eksiklerimizi gidermekteyiz. Yer konusunda son derece darlık içindeyiz. İnşallah savcımız bu önemli ihtiyacımız giderecektir. Faaliyetlerimizde başarı sizlerin ilgi ve alakanıza bağlıdır.

NEREDEN NEREYE

1963 yılında Rize Bölge Barosunun kuruluşu ile Trabzon Barosu’nun bölge barosu olma niteliği ortadan kalkmıştır. Artvin ili ve mülhakatındaki avukatlar da Artvin Barosunun kurulduğu 1970 yılına kadar Rize Bölge Barosu’na bağlı olarak çalışmışlardır. 1970 yılında Artvin Barosunun kurulması ile birlikte Rize Barosu bölge barosu statüsü sona ermiştir. Kuruluşundan bugüne kadar Rize Barosu Levhasına 458 avukat kaydolmuştur. Halen Rize Barosu’na kayıtlı olarak mesleğini icra eden 202 avukat bulunmaktadır. Rize Barosu’nun 1 sicil numaralı üyesi merhum Ali Saip Güvelioğlu’dur. Mesleğini devam ettirmekte olan 59 sicil numaralı Recep Ali Kaya en kıdemli Rize Barosu’nun en kıdemli üyesidir.

KURULUŞTAN GÜNÜMÜZE RİZE BARO BAŞKANLARI

Av. Nazmi Tarakçıoğlu, Av. Enes Naci Kepenek, Av. İhsan Oktay, Av. Osman Çalışkan (1980-1981), Av. Alaattin Yılmaz (1981-2000), Av. Hüseyin Karaahmetoğlu (2000-2004),  Av. Harun Mertoğlu (2004-2008), Av. Ateş Hatinoğlu (2008-2012), Av. Yunus Çoruh (2012-2016), Av. Mehmet Çırakoğlu (2016-2018) ve Av. Ümit Peçe (2018-Devam Ediyor).

Fatih Sultan KAR / İST.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş