‘’RİZE ARTVİN HAVALİMANINDA 10 BİN M2 LİK KARGO ALAN YAPILMALI’’

RİPORT YÖN. KURULU BAŞKANI ASIM ÇİLLİOĞLU ‘’RİZE ARTVİN HAVALİMANINDA 10 BİN M2 LİK KARGO ALAN YAPILMALI’’ İSMET KÖSOĞLU RİZE- Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu’’ yapımı son aşamaya gelen Rize Artvin Havalimanında 10 m2 lik kargo alan yapılması elzemdir dedi. Deniz üstünde dolgu yapılarak tamamlanan Türkiye’de 2.Havalimanı olan Rize Artvin havalimanı 3 bin metrelik pist..

‘’RİZE ARTVİN HAVALİMANINDA 10 BİN M2 LİK KARGO ALAN YAPILMALI’’
Tarih : Okunma : 41 Defa Okundu... Yorum Yap

RİPORT YÖN. KURULU BAŞKANI ASIM ÇİLLİOĞLU ‘’RİZE ARTVİN HAVALİMANINDA 10 BİN M2 LİK KARGO ALAN YAPILMALI’’

İSMET KÖSOĞLU

RİZE- Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu’’ yapımı son aşamaya gelen Rize Artvin Havalimanında 10 m2 lik kargo alan yapılması elzemdir dedi.

Deniz üstünde dolgu yapılarak tamamlanan Türkiye’de 2.Havalimanı olan Rize Artvin havalimanı 3 bin metrelik pist uzunluğu ile en büyük kargo ve yolcu uçakları için bölgedeki en uygun Havalimanı durumunda. Çok uygun pist uzunluğu ile bölgede önemli bir Havalimanı olacak olan Rize Artvin Havalimanında incelemede bulunan bazı STK örgütü başkan ve üyesi adına bir açıklamada bulunan RİPORT Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu şunları söyledi’’ Dünyanın en büyük uçağı olan Antonov-225, altı motorlu, maksimum 640 ton ile havalanabilen, uzunluğu 84 metre, kanat uzunluğu 88.4 metre ve tam dolu depo ile 15.400 km yol kat ediyor. Antonov 225 kargo uçağın, 32 adet tekere sahip bu uçan Dev pek çok kez Türkiye’ye de inmiştir. Ayrıca Antonov Max hacim kapasitesi: 1215 m3 (42934 ft3),Ana yükleme bölmesi boyutları: 43mx6,4m x4,4m,Max hız: 528mph (850km/h). İniş/kalkış için gerekli pist uzunluğu: 3000 m olması gerekiyormuş.

10 bin m2 lik kargo alanı şarttır

Dünyanın en büyük uçakları insin diye 3.000 metre uzunluğunda yapılan Rize Artvin havalimanı bu uçakları karşılayacak kargo için en az 10.000 m2 kapalı depoların yapılmasını bekliyor. Rize Artvin Havalimanı bu depoların yapılması ile THY Cargo için Doğu Karadeniz ile Gürcistan Batum Poti ve Kafkasların hava lojistik üssü olmasını ele geçirmiş olacaktır’’ dedi.

İlk yorumu siz yazın