Çay çarşısının Yüzde Almışı tamamlandı

Çay çarşısının Yüzde Almışı tamamlandıTürk çayının tanıtımı için Rize’de çay çarşısı kuruluyor. Projenin yüzde altmışı tamamlanmış durumda. Haziran 2021 yılında çay çarşısı projesinin tamamlanması planlanıyor.Rize Ticaret Borası tarafından yürütülen çay çarşısı çay çarşısı projesi hakkında Başkan Mehmet Erdoğan şu açıklamalar yaptı.Mehmet Erdoğan çay çarşısı projesinin yaklaşık dört yıldır konuşulduğunu belirterek, “Bu yılın Ocak ayında ihalesi..

Çay çarşısının Yüzde Almışı tamamlandı
Tarih : Okunma : 272 Defa Okundu... Yorum Yap

Çay çarşısının Yüzde Almışı tamamlandı
Türk çayının tanıtımı için Rize’de çay çarşısı kuruluyor. Projenin yüzde altmışı tamamlanmış durumda. Haziran 2021 yılında çay çarşısı projesinin tamamlanması planlanıyor.
Rize Ticaret Borası tarafından yürütülen çay çarşısı çay çarşısı projesi hakkında Başkan Mehmet Erdoğan şu açıklamalar yaptı.
Mehmet Erdoğan çay çarşısı projesinin yaklaşık dört yıldır konuşulduğunu belirterek, “Bu yılın Ocak ayında ihalesi yapıldı ve yer teslimiyle beraber kazma vuruldu. Şu anda yüzde 60 seviyelerinde bitmiş durumda. Projemiz 1 adet çay bardağı içerisi dolu bir şekildedir. İçindeki katlarda çayın sistemini anlatan sinema, çayın geçmişini anlatan bir müze, üst katlarda seyir terasları ile oluşuyor. Aynı zamanda 26 adet dükkân, her biri farklı metrekarelerde, 6 adet kafe, her kafe farklı bölgenin çayı ve farklı bölgenin sularıyla çaylarını demleyecek. 7/24 saat açık olacak bir kafeterya, Rize bölgesel yemeklerinin ikram edildiği alan olacak. Bir değirmen, nalyasıyla, etkinlik alanlarıyla beraber çaya ve çay turizmine değer katacak” dedi
Rize Ticaret Borsası başkanı Mehmet Erdoğan, “Dünya çapındaki Türk çayının tanınırlığını, marka değerini taşıyacak özel bir proje olacak. Yerli ve yabancı turizme hizmet en büyük hedeflerimizden biri olacak. Ayrıca çay çarşısı içinde 1000 metrekarelik çay bahçesi oluşturuyoruz. Burada insanlar gelip makaslarıyla çay toplayabilecek. Sinema sisteminde gördükleri çayın gerçeğiyle karşılaşacaklar. O çayı çocuklarıyla beraber toplayıp nasıl bir ürün üretildiğini görecekler. Bu projede bir nalyamız(Serender) olacak. Bu nalyada mısır unu üretip mısır unu satışı yapacağız. Nayla’ nın yanındaki değirmende mısırı nasıl üne çevrildiğini gelen turistler görecek” dedi.
Borsa Başkanı Erdoğan, “Bu projemiz özellikle turizme yönelik bir projedir. Bölgemize gelecek yerli veya yabancı turistin memleketine döndükten sonra şunu söylemesini hedefliyoruz. Karadeniz’e, Rize’ ye gidiyorsan çay çarşısını görmeden gelme diyecek özel bir proje yapmaya çalışıyoruz” ded

İlk yorumu siz yazın