Otizmli çocuklar için randevusuz muayene imkânı

Otizmli çocuklar için randevusuz muayene imkânı Rize Sağlık Müdürlüğünce yapılan çalışma doğrultusunda otizmli çocuklar ve otizm şüphesi bulunan bireyler randevusuz muayene olmaları sağlanıyor. Böylece otizmli veya otizm şüphesi bulunan çocuklarımız randevu beklemeden iki haftada bir yarım gün olacak şekilde muayene olma imkânı bulacak. Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Otizmli çocukların erken..

Tarih : Okunma : 11 Defa Okundu... Yorum Yap

Otizmli çocuklar için randevusuz muayene imkânı

Rize Sağlık Müdürlüğünce yapılan çalışma doğrultusunda otizmli çocuklar ve otizm şüphesi bulunan bireyler randevusuz muayene olmaları sağlanıyor. Böylece otizmli veya otizm şüphesi bulunan çocuklarımız randevu beklemeden iki haftada bir yarım gün olacak şekilde muayene olma imkânı bulacak.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada, “Otizmli çocukların erken teşhisi bu hastalığın tedavisinde en önemli faktördür. Çünkü çoğu kez çocuğun yaşı itibariyle içinde bulunacağı durum ve davranışlar net olarak ayrışmadığından bu hastalık gözden kaçabilmekte ve geç teşhis edilebilmektedir.” dedi.

Tepe, bu durumu önlemek için özellikle ilimizdeki tüm aile hekimi ve aile sağlığı elamanlarına “Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı” eğitimi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek tarafından verildiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Ayrıca yine aynı uzman tarafından 16 Kasım 2018, 27 Kasım 2018, 10 Aralık 2018 ve 24 Aralık 2018 tarihlerinde 08.30-12.00 saatlerini kapsayacak şekilde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Polikliniğine düzenli muayeneleri yapılacaktır. Bu sebeple çocuklarında otizm benzeri(konuşma geriliği, göz temasında kısıtlılık, sosyal etkileşimde kısıtlılık, tekrarlayıcı hareketler, ismiyle seslenince tepki vermeme v.b.) problemleri fark eden aileler mutlak suretlerde bu kliniğimizde veya aile hekimlerine başvurmaları çok önemlidir. Bu uygulama ilimizde sürekli devam edecektir.”

Tepe, “Bu süreçte aile hekimlerimizden nüfusuna kayıtlı 18-36 aylık tüm çocuklarının bir kereye mahsus taramalarının yapılması ve otizm tanısı bulunan çocukların periyodik olarak takiplerin yapılması istenilmiştir.” diye konuştu.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş