ÖNSOY’’ KONU HAKKINDA UZMANLARA BAŞVURULMALI’’

KTÜ EMEKLİ PROF.DR. HIZIR ÖNSOY‘’TRABZON HAVALİMANINDA PİSTTEN ÇIKAN UÇAĞIN KIYI EROZYONIYLA İLİŞKİLENDİRİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİR’’ ÖNSOY’’ KONU HAKKINDA UZMANLARA BAŞVURULMALI’’ TRABZON HAVALİMANINDA İSMET KÖSOĞLU KTÜ İnşaat Fakültesi emekli öğretim Üyesi su konusunda Türk bilim alanının en önemli uzmanlarından Prof.Dr. Hızır Önsoy Trabzon Havalimanında pistten çıkan uçak ile ilgili basında çıkan haberle ilgili bir açıklamada bulundu. Prof.Dr…

ÖNSOY’’ KONU HAKKINDA UZMANLARA BAŞVURULMALI’’
Tarih : Okunma : 6 Defa Okundu... Yorum Yap

KTÜ EMEKLİ PROF.DR. HIZIR ÖNSOY‘’TRABZON HAVALİMANINDA PİSTTEN ÇIKAN UÇAĞIN KIYI EROZYONIYLA İLİŞKİLENDİRİLMESİ DOĞRU DEĞİLDİR’’

ÖNSOY’’ KONU HAKKINDA UZMANLARA BAŞVURULMALI’’

TRABZON HAVALİMANINDA

İSMET KÖSOĞLU

KTÜ İnşaat Fakültesi emekli öğretim Üyesi su konusunda Türk bilim alanının en önemli uzmanlarından Prof.Dr. Hızır Önsoy Trabzon Havalimanında pistten çıkan uçak ile ilgili basında çıkan haberle ilgili bir açıklamada bulundu.

Prof.Dr. Hızır Önsoy açıklamasında şunları söyledi

’’1-önceki yıllarda, Trabzon Hava Alanı pistinden çıkan uçak olayının, bu yöredeki, deniz kıyı erozyonuyla ilişkilendirilmesi bilgisi doğru değildir.

2-Ancak, bu yörede, deniz dalgalarından dolayı kıyı erozyonu olabilir. Deniz dalgalarının oluşturduğu kıyı erozyonunu önlemek için, kıyıya paralel duvarlar gibi (Sert-Drekt Yöntemler) yöntemler, dalga hidrodinamiğine uygun değildir.

3-KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarı’nda geliştirdiğimiz, deniz dalgalarının kıyıya olası erozyonunu önleyecek ve sahilin genişlemesini sağlayacak, kıyıya dik ‘’T Mahmuz’’ yapılarının (Yumuşak-Endrekt Yöntemler) planlanması uygun olacaktır.

4-Söz konusu alanlarda oluşan problemlerin, ilgili araştırmacılar ve bilim adamları tarafından yapılacak açıklamaların daha doğru olacağı açıktır.

4-Kıyı koruma ve sahil oluşturması ile ilgili, Rize-Samsun arasındaki kıyıların, deniz erozyonuna karşı korunması ve sahil oluşturulması ile ilgili, geliştirdiğimiz çok sayıda projemiz söz konusudur. Saygıyla sunarım.’’

Trabzon Havalimanı’nda 13 Ocak 2018’de meydana gelen kazada Ankara-Trabzon seferini yapan, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak, denize 25 metre kala yamaca saplanmıştı. 162 yolcu ve 6 kişilik mürettebatın ölümden döndüğü kazanın ardından uçağın yeniden uçamayacağına karar verilmişti.

İlk yorumu siz yazın