ÖLÜME HAZIRLIKLI OLMAK

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] ÖLÜME HAZIRLIKLI OLMAK Ölüm gelmeden önce hayatın kıymeti iyi bilinmelidir. Bu da, ölümü hatırlamak ve öldükten sonraki hayat için hazırlık yapmakla olur. Hatırlanmaz ise hazırlık da yapılamaz! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki; “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz!” Bu beş şeyin gelmemesi mümkün değildir. Mutlaka gelecektir. Bunlar gelmeden önce, diğer..

ÖLÜME HAZIRLIKLI OLMAK
Tarih : Okunma : 27 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

ÖLÜME HAZIRLIKLI OLMAK

Ölüm gelmeden önce hayatın kıymeti iyi bilinmelidir. Bu da, ölümü hatırlamak ve öldükten sonraki hayat için hazırlık yapmakla olur. Hatırlanmaz ise hazırlık da yapılamaz! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki; “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz!”

Bu beş şeyin gelmemesi mümkün değildir. Mutlaka gelecektir. Bunlar gelmeden önce, diğer beş şeyin kıymeti bilinmelidir. Geldikten sonra kıymetinin bilinmesinin hasret ve pişmanlıktan başka bir işe yaramayacağı muhakkaktır.

Birincisi: “Ölüm gelmeden önce hayatınızın kıymetini biliniz!”

Ölüm, her insan için mukadderdir. Ölümden kaçmak, kurtulmak bugüne kadar hiç kimseye nasip olmamıştır. Olamaz da! Ölmeyecek biri olabilseydi, Rabbimiz bunu bütün kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı ve yaratılmışların en şereflisi sevgili Peygamberimiz aleyhi selama nasip ederdi.

Zümer süresinde mealen; “(Ey habibim!) Şüphesiz sen öleceksin, onlar (hasımların) da öleceklerdir. Sonra hepiniz kıyamet günü Rabbinizin huzurunda muhakeme edileceksiniz!” buyuruluyor.

İnsan, bir şeyden kaçtıkça aradaki mesafe açılır. Ölüm hariç! Ondan ne kadar kaçarsak kaçalım, ona doğru koştuğumuzu Azrail aleyhi selamla karşılaşınca anlayacağız. Azrail aleyhi selam bir gün insan suretinde Davud aleyhi selama gelir. Davud peygamber ona kim olduğunu sorar. O da şöyle cevap verir:

“Ben (Padişahlar dâhil) hiç kimseden korkmayan, istediği saraylara, köşklere, evlere dilediği zamanda girebilen biriyim.”

Davud aleyhi selam ona; “Öyle ise sen ölüm meleğisin!” der. O da; “Evet” diye cevap verir.

Hiç şüphe yoktur ki; insan, içinde ruhu olmayan bir ceset hâline gelecektir bir gün… Ölüm en büyük vaizdir. İbret almak gerektir. Kabristandan geçerken mevtalara okumalıyız. Onların hâlinden ibret almalıyız. Onlar da bir zamanlar bizim gibi canlı ve neşeli idiler. Gülüyorlar, geziyorlar, yaşıyorlardı. Biz de günü geldiğinde onlar gibi olacağız. Onlar gibi toprağa girmek zorunda kalacağız!

NOT: Seyyid Mehmet Said Arvas Hocanın vefat etmeden önce, Türkiye Gazetesi’ne hazırladığı son makalesidir: Allahü tela Rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun.

İlk yorumu siz yazın