MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ Arabı aylardan Şevval ayının birinci günü Ramazan Bayramı, Zil-hicce ayının onuncu günü de Kurban Bayramıdır. Müslümanlar bayram günlerine ayrı bir önem verirler. Zira bu günler, günahların affedildiği, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği günler olması bakımından se-vinç ve neşe kaynağıdır. Bayram günleri; ana, baba, hoca, akraba, arkadaş..

MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ
Tarih : Okunma : 11 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI bayramalikavalci@gmail.com

MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ

Arabı aylardan Şevval ayının birinci günü Ramazan Bayramı, Zil-hicce ayının onuncu günü de Kurban Bayramıdır. Müslümanlar bayram günlerine ayrı bir önem verirler. Zira bu günler, günahların affedildiği, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği günler olması bakımından se-vinç ve neşe kaynağıdır.

Bayram günleri; ana, baba, hoca, akraba, arkadaş ve komşu ziyaretleri yapılır. Salih olan akrabayı ziyaret lâzımdır. Salih arkadaşları ziyaret de çok sevaptır. Bayram öncesi, yiyecek, giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır. Bayram günlerinde herkes, temiz giyinir. Çocuklara yeni elbiseler alınır. Fakir, öksüz ve yetimler sevindirilir. Bayram namazından sonra, kabirler ziyaret edilir; geçmişlerin, akraba ve din büyüklerinin ruhu için Kur’an-ı kerim okunur, dua edilir, sadakalar verilir.

Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” Medine’ye hicret edince, Medinelilerin cahiliye âdetlerinden kalma bayramları kutladıklarını görünce; “Allahü teâlâ size onlardan daha hayırlı iki bayram ihsan etti.” buyurarak Müslümanlara sevinç ve neşe günlerini bildirmiştir.

Ayrıca İslâm büyükleri, bir Müslümanın Allahü teâlâ’nın emirlerine uyup, yasaklarından sakınarak, günah işlemeden, haram lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabul etmişlerdir. Cennete girildiğinde ise en büyük bayramdır. Mübarek Kurban Bayramınız gönülden TEBRİK ediyor. Dua ediyor ve dualarınız bekliyorum. b.a.k. / Konya

MASKE- MESAFE- TEMİZLİK

UNUTMAYALIM

İlk yorumu siz yazın