KYK personellerine yönelik “Gençlerin Psikolojik İyilik Hallerinin Güçlendirilmesi” eğitimi

KYK personellerine yönelik “Gençlerin Psikolojik İyilik Hallerinin Güçlendirilmesi” eğitimi Rize İl Sağlık Müdürlüğü ile Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü Koordinasyonunda Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) personellerine yönelik psikolojik ilk yardım ve intiharı tanıma eğitimleri gerçekleştirildi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı birimi tarafından düzenlenen eğitimlerde öncelikli olarak KYK yurtlarında ve..

Tarih : Okunma : 8 Defa Okundu... Yorum Yap

KYK personellerine yönelik “Gençlerin Psikolojik İyilik Hallerinin Güçlendirilmesi” eğitimi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ile Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü Koordinasyonunda Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) personellerine yönelik psikolojik ilk yardım ve intiharı tanıma eğitimleri gerçekleştirildi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı birimi tarafından düzenlenen eğitimlerde öncelikli olarak KYK yurtlarında ve özel yurtlarda görevli tüm personellerin intihar önleme ve tanıma konusunda farkındalıklarının artırılması, öğrencilerin uygun psikososyal destek mekanizmalarına yönlendirilmelerinin sağlanması ve herhangi bir psikolojik vaka durumlarında yapılması gerekli çalışmalar hakkında bilgilendirme ve tecrübe paylaşımı amacı ile eğitimler gerçekleştirilmiştir.

Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonu ile Rize Ardeşen Turizm Meslek Yüksekokulu Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim programlarına Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ve özel yurtlarda görevli yaklaşık 250 personel katıldı.

İki oturum halinde gerçekleştirilen eğitimin ilk oturumunda Halk Sağılığı Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Biriminde görevli psikolog Vahide Uzun tarafından, stres yönetimi ve stresle başa çıkma, temel duyguları anlama ve kontrole alma, öfke duygunu anlama ve kontrol, öfkeli insanla nasıl konuşulur, yurtlarda görevli personellerin gençlerle nasıl iletişim kuracağı, doğru iletişimin temel kuralları konuları anlatıldı.

Eğitimin ikinci oturumunda ise Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında görevli uzman Dr. Ayşegül Barak Özer tarafından intiharı önleme ve intihar riskini değerlendirme, ergenlik ve gençlik döneminde ruh sağlığı, depresyon, kaygı bozukluğu, yurt ortamında psikososyal destek ve psikolojik ilk yardım konularına değinildi.

İlk yorumu siz yazın