KÜRESEL ISINMA, YAĞMURUN ŞEHRİ RİZEYİDE KORKUTUYOR

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] KÜRESEL ISINMA, YAĞMURUN ŞEHRİ RİZEYİDE KORKUTUYOR Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ve bir kaç yıldır, Türkiye genelinde yaşanan mevsim değişiklerinin beraberinde getirdiği küresel ısınma tehlikesi devam ediyor. Birkaç gün öncesine kadar ülkemizin birçok bölgesinde ve D. Karadeniz illerimizde ve benimde yaşadığım Rize ilimizde mevsim olarak iki haftadır bahar havasında günler yaşadık…

Tarih : Okunma : 2 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

KÜRESEL ISINMA, YAĞMURUN ŞEHRİ RİZEYİDE KORKUTUYOR

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ve bir kaç yıldır, Türkiye genelinde yaşanan mevsim değişiklerinin beraberinde getirdiği küresel ısınma tehlikesi devam ediyor.

Birkaç gün öncesine kadar ülkemizin birçok bölgesinde ve D. Karadeniz illerimizde ve benimde yaşadığım Rize ilimizde mevsim olarak iki haftadır bahar havasında günler yaşadık.

Türkiye genelinde hava sıcaklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesinin ülke genelinde meydana getirdiği kuraklık ve beraberine su barajlarındaki azalma ülke olarak hepimizi tedirgin etmeye devam ediyor.

Peki, Küresel ısınmaya neden olan faktörler nelerdir diye, Meteorolojinin kaynağına baktım. Küresel ısınma; atmosferde salınan sera gazlarının etkisiyle yıl içinde ölçülen sıcaklıkların artışı sonucu meydana gelen iklim değişikliğidir. Dünyadaki nüfus artışı ve buna bağlı olarak enerji tüketimi, toprak kullanımı, ticaret ve ulaşım gibi insan aktivitelerindeki artışlar ve sanayinin gelişmesi gibi nedenlerin bu değişikliğe yol açtığı bilinir.

Hepinizin de bildiği gibi ülkemizde sonbahar mevsimi, Eylül, Ekim Kasım ayarlından oluşur. Fakat bu ülkemizin birçok bölgesinde ve yaşadığım Rize’de Aralık ve Ocak ayını da bahar havasından geçirdik. Sıcaklık dereceleri neredeyse hiçbir gün 10 derecenin altına düşmedi. Hiç birimiz kış mevsimini şu güne kadar henüz yaşayamadık. Birkaç gündür D. Anadolu ve G. Doğu Anadolu Bölgelerindeki bir kısım ilerde mevsimin ilk karı yağmaya başlamış oldu. Rize’de de havalar birkaç gündür beklenilen yağışın gelmemesine rağmen hava sıcaklıklar soğuyup, 10 derecenin altına düşmeye başlamış oldu.

Meteoroloji uzmanları ülkemizin, İç Anadolu ve Batıdaki su barajlarında doluluk oranı geçen yıllara göre % 30 oranında azalma yaşandığını açıklıyorlar. Ve ilgili kurumların yıllar sonara yaşanan bu kuraklığa karşı önlemlerin alınması noktasında çalışmaların başlatılması uyarısını yapıyorlar. İlgililer, yağmurun ve çay tarımının şehri olarak tanınan Rize’mizde bile geçen yıla göre yağışlarda %17 oranında bir azalmanın yaşandığını ifade ettiler.

Netice olarak, kış mevsimi, Aralık, Ocak ve Şubat’tan oluşmaktadır. Fakat ülkemizin birçok şehrinde ve benimde yaşadığım Rize’de Kış mevsimini değil de, sonbahar iklimi bir mevsimi yaşamaya devam ediyoruz. Mevsimlerin böyle devam etmesi halinde, her halde Anadolu’nun birçok şehrinde aylardır devam eden, yağmur ve kar duasına devam edileceği görülmektedir.

Konunun uzmanları, ülkemizin birçok bölgesinde ve D. Karadeniz bölgesi illerimizde önemli bir sektör olan Arıcılık yaşanan kuraklık nedeniyle, Arı kolonisinde %30 oranında bir azalma yaşandığını duyurdular. Şimdilik henüz beklenilen ve istenilen yağmurda yok, kar ’da yok. Allah’tan duamız ülkemiz topraklarının beklediği ve milletimizin sağlıklı ve bereket içinde yaşaması için yağması gereken yağmur ve karın vaktinde yağmasını nasıp etsin.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş