KİZDERE TARİHİ ŞİMŞİRLİ CAMİSİ TEHLİKE ALTINDA YETKİLİLER DUYARSIZ

KİZDERE TARİHİ ŞİMŞİRLİ CAMİSİ TEHLİKE ALTINDA YETKİLİLER DUYARSIZ DUVARDA ÇATLAKLAR VAR ONARIM VE BAKIM YAPILMALI İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-1849 yılında yapılan Şimşirli Köyündeki Ahşap Tarihi Cami zemin taş duvarında meydana gelen çatlaklar dolayısıyla her an yıkılma tehlikesi yaşıyor. Caminin onarımı konusunda birçok kez keşif yapılmasına rağmen yetkililerin duyarsız kaldığı belirtildi. Tarihi ahşap caminin duvarında meydana gelen..

Tarih : Okunma : 5 Defa Okundu... Yorum Yap

KİZDERE TARİHİ ŞİMŞİRLİ CAMİSİ TEHLİKE ALTINDA YETKİLİLER DUYARSIZ

DUVARDA ÇATLAKLAR VAR ONARIM VE BAKIM YAPILMALI

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE-1849 yılında yapılan Şimşirli Köyündeki Ahşap Tarihi Cami zemin taş duvarında meydana gelen çatlaklar dolayısıyla her an yıkılma tehlikesi yaşıyor. Caminin onarımı konusunda birçok kez keşif yapılmasına rağmen yetkililerin duyarsız kaldığı belirtildi.

Tarihi ahşap caminin duvarında meydana gelen çatlaklar dolayısıyla yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Şimşirli Köyü sakinleri ‘’köyümüzdeki tarihi ahşap caminin alt kısmındaki taş duvarda çatlaklar oluşturuyor. Bu durumun daha tehlikeli bir hal almadan yetkililer tarafından onarımı yapılmalıdır.1849 yılında 5 yılda tamamlanan cami arazinin fiziki şartına uydurularak kısmı taş duvar üzerine tamamen ahşaptan yapılarak oturtulmuş. Yılların etkisiyle caminin zeminindeki taş duvarda çatlak oluştu. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılacağı sözü verilmiş ama unutuldu.

Valimiz emir versin

Tehlike arz eden duvardaki çatlak için İl Özel İdare ekipleri tarafından keşifler yapıldı ama bugüne kadar çözüm yok. Rize’nin en büyük amiri Valimizdir. Valimizin talimat vererek onarımı başlatmasını istiyoruz. Sayın Valimiz camimizi sizde unutmayın.

Köy Tüzel kişiliğine kaydı bulunan camimiz 174 yaşıyla tarihi eserdir. Bugüne kadar bütün bakımlarını köylüler olarak yaptık. Tamamen ahşap olduğu için ayrıca yangın korkumuz var. Çıkabilecek bir yangında heba olmasını istemiyoruz’ dediler.

Kâgir yapım sistem ile inşa edilen ve eğimli arazide konumlanan yapı iki katlıdır. Alt katı kesme taştan, üst katı ise ahşap malzemeden inşa edilmiştir. Çatısı kırma çatıdır ve çatısı kiremit kaplıdır. Çatı saçağı geniştir ve döşemesi yoktur. Cami kare planlı ana mekândan ve kuzeyinde yer alan son cemaat yerinden oluşmaktadır. Etrafı açık olan son cemaat yeri 6 sütun tarafından taşınmaktadır. Çift kanatlı ahşap giriş kapısı at nalı şeklindedir. Kapının etrafında lale motifleri var. Kapı üzerinde yer alan kitabesine göre Hicri 1265 (Miladi 1849) yılında inşa edilmiştir. Ahşap cami Ömer ve Ahmet Usta isimli iki usta tarafından yapılmıştır.

Cami tamamen ahşap

U planlı kadınlar mahfiline ana mekândan ahşap merdiven ile ulaşılmaktadır. Mahfil kısmı dört adet ahşap dikme ile taşınmaktadır. Kadınlar mahfilinin ortasında köşk kısmı bulunmaktadır. Kadınlar mahfili Tamamen ahşaptan yapılan mihrabın etrafı bordürlüdür ve bordür bitkisel motiflerle süslenmiştir. Mihrabın yan yüzlerinde bulunan ağaç dalı motifi mahfil korkuluklarında da görülmektedir. Ahşap minberi de bitkisel motiflerle süslenmiştir. Tavan göbeğinde el işçiliği ile yapılmış zengin süsleme bulunmaktadır. Kestane ağacından yapılan süslemeler her açıdan dikkat çekicidir. Bunca zamanda yalnız vaaz kürsüsü değiştirilmiş

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş