KENDİRLİ-DEREPAZARI YOLU HANGİ BAHARA

KENDİRLİ-DEREPAZARI YOLU HANGİ BAHARA -14 KM LİK YOL 10 YILDA YAPILMADI İSMET KÖSOĞLU RİZE-2011 yılında büyük ümitlerle yapımına başlanılan Kendirli-Derepazarı yolunun bugüne kadar yapılmaması tepki çekiyor. 28 kilometrelik yolu 14 km’ye indirecek Derepazarı -Kendirli karayolunun, Kendirli girişinde 2.5 km’lik yapılan eski yolun haricinde çalışmalar tamamen durmuş durumda. AKP iktidarı döneminde (2011) yılında büyük bir heyecanla..

KENDİRLİ-DEREPAZARI YOLU HANGİ BAHARA
Tarih : Okunma : 49 Defa Okundu... Yorum Yap

KENDİRLİ-DEREPAZARI YOLU HANGİ BAHARA

-14 KM LİK YOL 10 YILDA YAPILMADI

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-2011 yılında büyük ümitlerle yapımına başlanılan Kendirli-Derepazarı yolunun bugüne kadar yapılmaması tepki çekiyor.

28 kilometrelik yolu 14 km’ye indirecek Derepazarı -Kendirli karayolunun, Kendirli girişinde 2.5 km’lik yapılan eski yolun haricinde çalışmalar tamamen durmuş durumda. AKP iktidarı döneminde (2011) yılında büyük bir heyecanla başlatılan yolda 10 yıl geçmesine rağmen yüzde 10ʹnu bile bitmeden kaderine terk edilmesi yöre halkının tepkisini çekiyor.

Yolun gecikmesi hakkında açıklamalarda bulunan vatandaşlar ’Yolun ilk başladığı yıllarda istimlakler sebebiyle çalışmalarda gecikme oldu. Aradan geçen bunca zamana rağmen Genel seçim, Yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi olmasına rağmen bugün maalesef yol çalışması olmadı. Cumhurbaşkanımızın her zaman ilk göz ağrım dediği Kendirli Beldesi maalesef kaderine terk edilmiş durumda.10 senede 14 km yol niye yapılmadı. Bunun hesabını birileri vermesi lazım. Bilhassa 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 2 sene geçti, Derepazarı- Kendirli yolunda bir çivi dahi çakılmadı. Yol yapılmıyor diye ne Kendirli ve Derepazarı’ndaki siyasetçilerden bir ses çıkmıyor. İnsan bu kadar mı duyarsız olur. Kendirlide İktidarın AKP temsilciliği, Derepazarı’nda MHP Belediye Başkanı ve AKP İlçe teşkilatı var, bu örgütlerden hiç ses çıkmaması çok manidar.

Ovit Tüneli 6 yılda tamamlandı, Kendirli 10 yıldır niye STOP

2012 yılında başlanılan 14.000 metrelik Türkiye’nin en büyük Dünya’nın Üçüncü çift tüplü tüneli olan Ovit tüneli 6 yılda delindi, bağlantı yolları yapılmasa da ulaşıma açıldı. Hemen yanıbaşımızda 2017 yılında deniz üzerinde Türkiye’deki ikinci ve önemli projelerinden olan Rize -Artvin havaalanı bitme aşamasında gün sayıyor. Rize’ye gelen bütün Bakanların Milletvekillerinin, Rizeli siyasilerin şov yapma bölgesi haline gelen Salarha tünelinin ilk ayağı ulaşıma açıldı, çok yakında ikinci tünelde ulaşıma açılacak. Rize’nin Batı kesiminde bulunan, dolaylı olarak Derepazarı, Kendirli, Kalkandere ve İkizdere bölgesinde büyük katma değer ve fayda sağlayacak bu önemli proje niye unutuldu.

Karayolları Genel Müdürlüğünü göreve çağırıyoruz

Kendirli-Derepazarı karayolu 28 km uzunluğundaki mesafeyi tamamlandığında yarı yarıya düşürerek 14 km ye indirecek. Karayolları

Genel Müdürlüğünü bu projesini tamamlamaya davet ediyoruz. Kendirli olarak çalışma başlatılmaz ise önce atanmış Ulaştırma Bakanına ve sonrasında en yetkili makam Cumhurbaşkanımıza ulaşarak şikâyetimizi isteğimizi ileteceğiz’ dediler.

İlk yorumu siz yazın