Karayolunda sıkıntı var

İSMET KÖSOĞLU / GAZETECİ GÖZÜ İLE Karayolunda sıkıntı var İkizdere –Rize karayolundan bahsediyorum. İyidere Lojistik liman inşaatı veya başka hafriyat işleri için malzeme taşıyan kamyonlar tehlikeli olmaya devam ediyor. Sebebini yazayım. Taş veya ıslak malzeme taşıyan kamyonlarda karayollarında araç trafiğini tehlikeye düşürecek malzeme taşınıyor. Defalarca bu konuda yazmışım bir kez daha uyarmak istiyorum. Yolda üstü..

Tarih : Okunma : 75 Defa Okundu... Yorum Yap

İSMET KÖSOĞLU / GAZETECİ GÖZÜ İLE

Karayolunda sıkıntı var

İkizdere –Rize karayolundan bahsediyorum.

İyidere Lojistik liman inşaatı veya başka hafriyat işleri için malzeme taşıyan kamyonlar tehlikeli olmaya devam ediyor.

Sebebini yazayım.

Taş veya ıslak malzeme taşıyan kamyonlarda karayollarında araç trafiğini tehlikeye düşürecek malzeme taşınıyor.

Defalarca bu konuda yazmışım bir kez daha uyarmak istiyorum. Yolda üstü açık ve ıslak malzeme taşındığı için araç trafiği bakımından her an tehlike var.

Karayolunda üstü açık kamyonların taş taşıması devam ediyor. Bugüne kadar neye güvenilerek yapılıyor bilmiyorum ama burada trafikte ihlal var. İstanbul veya Rize’de ayrı kanun uygulanmıyor. İstanbul’da üzeri brandayla örtülü malzeme taşınıyorsa Rize de de taşınmalı. Oysa bu kamyonlarda örtü hiç olmuş değil.

Kanunda diyor ki,( yükü karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek) yasaktır.

2022 yılı rayicine göre 65/1-h şıkkında Trafik Polisi tarafından 408 TL para cezası uygulanır.

Bir başka önerim Malzeme taşıyan Damperli kamyonlar Tünelden geçmesin.

Taş ve ıslak malzeme taşıyan kamyonlar Güneyce ve Hurmalık Tünellerinden geçmesin. Eski yolu takip ederek seyahat etsinler.

Islak malzeme taşındığında karayolu üzerine akan çamur kuruyunca çok büyük oranda toz yapıyor. Tünellerin içinde akan çamurlar kuruyarak toz olduğunda, arabaların geçmesiyle Tünelin içinde toz bulutu oluşuyor. Benim gördüğümü umarım burada seyahat eden yetkililerde defalarca görmüştür.

XXX

Organize Sanayi Doğalgaz istiyor

Rize’mizin tek Organize Sanayi Sitesi Kalkandere’de bulunuyor.

Burada uzun uğraşlar sonrası 30 kadar işyerleri faaliyete başladı. İş ve istihdam bakımından güzel bir gelişme, inşallah bu sayıların daha da artması nasip olur.

Günümüzde aşırı yükselen akaryakıt ve elektrik fiyatı hepimizin malumdur, Bu fiyatlar sanayi kuruluşlarını çok daha yakından ilgilendiriyor.

Kalkandere Organize Sanayi Sitesinde Doğalgaz kullanılıyor ama çok pahalı.

Pahalı olmasının sebebi Taşıma Gaz kullanılması.

Taşıma Gaz yerine boru ile gaz alınması isteniyor. Boru ile gaz almamanın sebebi ne ayrıntıya girmek istemiyorum ama bu uygulama yanlış.

Maliyetlerde kuruşların hesap edildiği günümüzde boru ile gelecek gaza göre %50 den daha pahalıya gelen Taşımalı gaz iptal edilmeli.

İkizdere’den aşağıya Rize’ye doğru gelen Doğalgaz Boru Hattı Sanayinin çok yakınından geçiyor.

Doğalgaz hattından imkânlar zorlanarak Boru Hattı ile Doğalgaz verilmeli.

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş