İLÇEDE TARİHİNDE UNUTULMAYAN BİR ADAM

İLÇEDE TARİHİNDE UNUTULMAYAN BİR ADAM MİZRAP BİBEROĞLU 1916 RUS İŞGALİNDE RUSÇA BİLDİĞİ İÇİN İLÇE İNSANINA SIKINTI YAŞATILMADI İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İlçenin Çağrankaya Mahallesinden orta yaş gurubunun hatırladığı Mizrap Biberoğlu 1916-1918 yılları arasındaki ilçenin Rus İşgaline uğradığı yıllarda Rus askeri komutanlarıyla tercümanlık yaptığı için İkizdere Vadisinde maddi bir zarar verilmediği konusu güncelliğini koruyor. Biberoğlu Mizrap ağa diye..

İLÇEDE TARİHİNDE UNUTULMAYAN BİR ADAM
Tarih : Okunma : 78 Defa Okundu... Yorum Yap

İLÇEDE TARİHİNDE UNUTULMAYAN BİR ADAM

MİZRAP BİBEROĞLU 1916 RUS İŞGALİNDE RUSÇA BİLDİĞİ İÇİN İLÇE İNSANINA SIKINTI YAŞATILMADI

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE-İlçenin Çağrankaya Mahallesinden orta yaş gurubunun hatırladığı Mizrap Biberoğlu 1916-1918 yılları arasındaki ilçenin Rus İşgaline uğradığı yıllarda Rus askeri komutanlarıyla tercümanlık yaptığı için İkizdere Vadisinde maddi bir zarar verilmediği konusu güncelliğini koruyor.

Biberoğlu Mizrap ağa diye tanınan Mizrap Biberoğlu(1875-1960)yılları arasında yaşamış. Babası yörede Kasım ağa olarak bilinir. Gençlik yıllarında sınır ticaretinin çok yapıldığı Rusya’ya giderek fırıncılık yapan Mizrap Biberoğlu bölgenin Rus işgaline uğradığı yıllarda İkizdere’ye kadar gelen ve yaklaşık 2 yıllık esaret hayatı yaşayan insanlara herhangi bir zarar verilmemesi için Rus askerlerinin komutanlarıyla tercümanlık yaparak iz bırakmış bir şahsiyet. Mizrap Biberoğlu iki evlilik yapmış. Bu evliliklerinden 2 kız 2 erkek 4 çocuk babasıydı. Tayyar, Nimet, Rukiye ve Emin isimli çocuklarından bugün hayatta olan yok. Küçük oğlu Emin’in Galip Biberoğlu isimli oğlu hayatta ve Almanya’da yaşıyor.

İlk yorumu siz yazın