-İKİZDERE TAŞ OCAĞINA MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ

-İKİZDERE TAŞ OCAĞINA MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ -BELEDİYE BAŞKANI’’NEYİ NEYE FEDA EDİYORUZ’’ İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İyidere Lojistik için İkizdere’de açılmak istenen Taş Ocağının çevreye olumsuz katkıları olacağı gerekçesiyle MHP’li İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz sert tepki gösterdi. MHP’li Belediye Başkanı Hakan Karagöz yaptığı yazılı açıklamada şunları yazdı ’Yaklaşık bir yıl önce Rize ilimiz, İkizdere İlçemiz Gürdere(Ethone)..

-İKİZDERE TAŞ OCAĞINA MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ
Tarih : Okunma : 64 Defa Okundu... Yorum Yap

-İKİZDERE TAŞ OCAĞINA MHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ

-BELEDİYE BAŞKANI’’NEYİ NEYE FEDA EDİYORUZ’’

İSMET KÖSOĞLU

İKİZDERE-İyidere Lojistik için İkizdere’de açılmak istenen Taş Ocağının çevreye olumsuz katkıları olacağı gerekçesiyle MHP’li İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz sert tepki gösterdi.

MHP’li Belediye Başkanı Hakan Karagöz yaptığı yazılı açıklamada şunları yazdı ’Yaklaşık bir yıl önce Rize ilimiz, İkizdere İlçemiz Gürdere(Ethone) Cevizlik (pakorom) köyleri arasında İskenceDere vadisinde Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen ÇED gerekli değildir raporu ile SR inşaatın başvurusu ile Taş ocağı ruhsatı alınmıştı. Yöre halkı ve desteklediği STK lar bu bilgiyi alır almaz Rize idare mahkemesine iptal davası açtı. Dava 24.09.2020 tarihinde Yöre halkı ve STK lehine sonuçlandı.

Bu arada İyidere’de liman inşaatı ihalesi sonuçlandı ve limanın dolgusu için gerekli taşlar için Ocak arayışına girildi.21.08. 2020 de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bir önce ki taş ocağı başvurusunda olduğu gibi aynı bölgenin hemen alt kısmı için ÇED gerekli değil raporu ile ruhsat alındı.

Turizm bölgesine Taş Ocağı

Bu durumda, turizm destinasyon alanı olarak seçilmiş İkizdere vadisini üst tarafı turizm bölgesi alt tarafı ise Taş ocakları bölgesi olarak kullanılacağını net bir biçimde söyleyebiliriz.

Fakat şu anda ki durum Şimşirli köyü, Cevizli köyü ve Gürdere köyünden yılda 31.448.000 ton/yıl patlatarak taş çıkarılacak. Bölge taş ocağı destinasyon haline gelecek. Bu durum sadece üç köyü etkilemeyecek orta ve uzun vadede Cevizli köyü, Gürdere köyü, Şimşirli köyü, yanında Güneyce, Ihlamur köylerini ve merkeze bağlı birçok mahalleyi de etkileyecek. Bu sorun bütün İkizderelilerin sorunudur. Yöre insanımıza/tabiat güzelliklerine/yaban hayvanlarına/tarımına/hayvancılığına/arıcılığına ve köylerimize sahip çıkmalıyız.

İkizdere taş ocaklarına kurban edilmemeli. İkizdereli istemiyor

İkizdere’ye hiç bir katkısı olmayan ve köylerimizin / köylülerimizin zarar göreceği taş ocaklarının yaptırılmaması için yöre halkının ve STK ların haklı bir mücadelesi var

İlk yorumu siz yazın