-HAKKÂRİ VALİSİ İDRİS AKBIYIK İKİYAKA DAĞLARINDA İNCELEMEDE

-HAKKÂRİ VALİSİ İDRİS AKBIYIK İKİYAKA DAĞLARINDA İNCELEMEDE Hakkâri Valisi ve Belediye Başkan V. İdris Akbıyık, hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düştüğü İkiyaka Dağlarında bulunan 3.400 rakımlı Göllerbaşı ve 3.256 rakımlı Varkevik Tepe üs bölgeleri ile kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu 3.450 rakamlı Düztepe üs bölgesinde görev yapan askerlerimizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu…

-HAKKÂRİ VALİSİ İDRİS AKBIYIK İKİYAKA DAĞLARINDA İNCELEMEDE
Tarih : Okunma : 17 Defa Okundu... Yorum Yap

-HAKKÂRİ VALİSİ İDRİS AKBIYIK İKİYAKA DAĞLARINDA İNCELEMEDE

Hakkâri Valisi ve Belediye Başkan V. İdris Akbıyık, hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düştüğü İkiyaka Dağlarında bulunan 3.400 rakımlı Göllerbaşı ve 3.256 rakımlı Varkevik Tepe üs bölgeleri ile kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu 3.450 rakamlı Düztepe üs bölgesinde görev yapan askerlerimizi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İSMET KÖSOĞLU

HAKKÂRİ-Yıllar önce terörün en çok hissedildiği İkiyaka Dağlarındaki 3.400 rakımlı Göllerbaşı üs bölgesini ziyaret eden Vali İdris Akbıyık, burada vatan savunmasında bulunan asker ve güvenlik korucuları ile bir araya geldi. Bölücü terör örgütüne karşı büyük başarılara imza atan güvenlik güçlerimize görevlerinde başarı ve kolaylıklar dileyen Vali İdris Akbıyık, daha sonra burada yapılan bina ve kulelerde incelemelerde bulundu.

Burada bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık, “Şu anda 3.400 rakımdaki Göllerbaşı üs bölgesindeyiz, burada yaklaşık 5 metre kar var. Jandarmalarımız, güvenlik korucularımız burada canla başla görev yapıyorlar. Bölücü terör örgütü ve Kuzey Irak tarafından gelebilecek tehlikelere karşı eksi 20 derecede dünyanın en büyük üs bölgelerinden birinde büyük bir aşkla şevk ile görev yapıyorlar. Biz geçtiğimiz yılsonuna doğru üs bölgelerimizde bina ve kuleler yaptık. Hem onları yerinde görmek hem de üs bölgelerimizdeki jandarmamıza, polisimize ve güvenlik korucularımıza moral vermek istedik. Şu anda Cilo Sat ve İkiyaka dağlarındayız. Buranın su problemini giderdik. Yolunu ve elektriğini geçtiğimiz yıl yapmıştık. Karların erimesiyle birlikte üs bölgelerimizin yollarını yeniden elden geçireceğiz. Devletimizin her türlü imkânı seferber ettiği üs bölgelerinde Mehmetçiklerimiz yapılan bina, kule, güvenlik yolları ile çekilen elektrik ve içme suyu hattı sayesinde modern bir ortamda görevlerini yürütüyor’dedi.

Güvenlik güçlerinin kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu 3.450 rakımlı Düztepe üs bölgesinde zor kış şartlarında vatan savunmasında bulunduğunu söyleyen Vali Akbıyık’Türkiye’nin birçok yerinde hava sıcaklığı artı 20 dereceyi bulurken güvenlik güçlerimiz burada eksi 20 derecede görev yapıyor. Buda gösteriyor ki, güvenlik güçlerimiz her şartta gerek vatan savunmasında gerekse terörle mücadelede en iyi şekilde görevlerini yapıyorlar. Düztepe üs bölgesi dünyanın en yüksek üs bölgesi olup 3.450 rakımda bulunuyor. Biz Düztepe üs bölgemizde de yine güvenlik güçlerimizin kalacağı binaları yaptık, elektrikleri çektik, sularını hallettik, yollarını yaptık. Güvenlik güçlerimizin burada en iyi şekilde görev yapmalarını sağlamaya gayret ediyoruz.”

Ardından Varkevik Tepe ile dünyanın en yüksek üs bölgesi olan 3.450 rakımlı Düztepe üs bölgesinde görev yapan kahraman asker, polis ve

güvenlik korucularımızla bir araya gelen Vali Akbıyık, adeta kar altında kalan mevzi ve kulelerde nöbet tutan güvenlik güçlerimizi ziyaret ederek bölge hakkında komutanlardan bilgi aldı.

10 metre karda vatan savunması

Kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu üs bölgesinde vatan savunması yapan güvenlik güçlerimiz, 24 saat nöbet tutarak sınırdaki en ufak hareketliliği takip ediyor. Metrelerce yükseklikteki kardan tüneller açarak ulaştıkları mevzilerde ağır silahlarla görev yapan askerlerimiz, yine bu tünellerden geçerek dinlendikleri alanlara geri dönüyor.

Vali İdris Akbıyık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı operasyonları sonucu teröristlerden temizlenen ve stratejik öneme sahip üs bölgelerinde nöbet tutan kahraman askerlerimize görevlerinde başarı ve kolaylıklar diledi. Ziyarette Vali İdris Akbıyık’a Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk ve İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın da eşlik etti.

İlk yorumu siz yazın