GAZETECİ METİN İSLAMOĞLU’UN ARDINDAN ELBET BİRGÜN BULUŞAÇAĞIZ

GAZETECİ METİN İSLAMOĞLU’UN ARDINDAN ELBET BİRGÜN BULUŞAÇAĞIZ 24 Eylül 2012 tarihinde cep telefonuma gelen mesaj ile yüreğime bir acı düşmüştü. Gazeteci Ömer Şan’dan gelen mesajda “ Ve yaşam bir duayene daha yol verdi. Rize gazete ve matbaacılığının usta ismi Yeni Viçe Gazetesi Sayfa Sekreteri Metin İslamoğlu’nu kaybettik” yazıyordu. Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım..

GAZETECİ METİN İSLAMOĞLU’UN ARDINDAN  ELBET BİRGÜN BULUŞAÇAĞIZ
Tarih : Okunma : 94 Defa Okundu... Yorum Yap

GAZETECİ METİN İSLAMOĞLU’UN ARDINDAN
ELBET BİRGÜN BULUŞAÇAĞIZ
24 Eylül 2012 tarihinde cep telefonuma gelen mesaj ile yüreğime bir acı düşmüştü. Gazeteci Ömer Şan’dan gelen mesajda “ Ve yaşam bir duayene daha yol verdi. Rize gazete ve matbaacılığının usta ismi Yeni Viçe Gazetesi Sayfa Sekreteri Metin İslamoğlu’nu kaybettik” yazıyordu.

Elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak
Metin İslamoğlu, bana hep yol gösterici, hatırlatıcı olmuştur. O vedasıyla yine öğreticiliğini yapıyor, ölümü ta yakından hatırlatıyordu. Bu yaz daha Kenan Yelkenci ağabeyin orda buluşmuş, hatıralara üzerine konuşmuştuk. Ama bana hiç hastalığından söz etmemişti. Yanımıza bir çocuk gelmiş Metin Abi “Torun geldi ben kaçar” demiş yanımdan ayrılmıştı. “Nasıl olsa buluşuruz” demiştim. Meğer o son görüşmemizdi. Rize üzerine yaptığım çalışmalara hep destek olmuştu. Rize’de seni anlamazlar aldırma derdi. Rize üzerine bulduğu belgeleri bana ulaştırırdı. Son olarak yazdığı şiirlerin yer aldığı şiir defterini getirmişti.

Matbaacılığın piri idi
Rize basın tarihinde onun özel bir yeri vardır. Özellikle 1960 sonrası kurulan başta Güneş Gazetesi, Rize Postası, Zümrüt Rize Gazetesi, Kaçkar’ın Sesi Gazetesi, Ardeşen’in Sesi, Uyanış gazeteleri olmak üzere çok sayıda gazetede, matbaada büyük emekleri vermiş, Rize Gazeteciliğinin duayeni Şemsi Hoca’nın (Şemsettin Çepni) yanında çalışmış, Rize merkezde, Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı’da birçok matbaa ve gazetenin kuruluşunda yer almıştır. 12 Eylül öncesinde ve sonrasında da çeşitli haber ajansları ile ulusal gazetelerin de muhabirlik, foto muhabirliği ve temsilciliğini üstlenmişti. Bir dönem Zümrüt Rize Gazetesi’nin imtiyaz sahipliğini yapmış, gazete ve matbaalarda mürettip, dizgi ve baskı ustalığı ile sayfa sekreterliği görevlerinde bulunmuştu.

Rize basınına hizmeti unutulmaz
Son dönemde gazetecilik mesleğini fahri olarak yürüten Metin İslamoğlu, gazeteci Faik Bakoğlu’nun başkanı olduğu Rize Gazeteciler Derneği’nin de yapılanmasında yardımcı olarak, gazetenin Sayfa Sekreterliği görevini fahri ve temsili olarak yürütmekte olan İslamoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şubesi ile CHP’nin en eski üyeleri arasında yer alıyordu.

Gençti, yürekliydi, ağabeydi
Evli ve 2’si kız, 3 çocuk sahibi olan Metin İslamoğlu kısa bir süre önce yakalandığı amansız hastalıkla mücadele ediyor ve tedavisini sürdürüyordu. Rahatsızlığı nedeniyle önceki hafta içerisinde kaldırıldığı RTEÜ Tıp Fakültesi Rize Araştırma Hastanesinde tedavisine devam edilen İslamoğlu, bütün müdahalelere karşın hayata gözlerini kapadı. 24 Eylül 2012 Pazartesi günü (bugün), ikindi namazının ardından Rize Merkez Orta Camide kılınacak cenaze namazının ardından yine Merkeze bağlı Bıldırcın Köyü’ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi. Resmi olarak 68 yaşındaydı ama benim gözümde çok gençti. Siyaseten ( beyhude zamanlarım ) ayrı düşerdik zaman zaman. Ama asla hiç küs olmadık. Birbirimizi hiç kırmadık. Onu hiç unutmayacağım. Nur içinde yatsın.

Ve bir Metin İslamoğlu şiirini sizlerle paylaşıyorum

Er geç bir ayrılık gelip girecek aramıza
Biliyorum ansızın, bir kuş gibi
Göç edeceksin

Biliyorum çökecek bu ayrılık içimize
Yere düşen bardak gibi parçalanacaksın
Ve bir daha geri dönmemek sizin
Göç edeceksin

Fatih Sultan KAR / İST

İlk yorumu siz yazın