En çok Şehit Sivas’tan vardı

SİVAS AZERBAYCANDA YAŞIYOR BAKÜ TÜRK ŞEHİTLİĞİNDE 1130 ŞEHİT VAR, ŞEHİTLERİN ÇOĞU SİVAS İLİNDEN İSMET KÖSOĞLU Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan 4.Türk Dünyası Gazeteciler Şûrası programında Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyelerini ziyaret eden Türk dostu Sivas Guliyene isminin Sivas olması dolayısıyla ilgi ve dikkat çekti. Sivas ismini babasının verdiğini söyleyen Azerbaycan vatandaşı 68 yaşındaki Maden Mühendisi Sivas Guliyene..

Tarih : Okunma : 17 Defa Okundu... Yorum Yap

SİVAS AZERBAYCANDA YAŞIYOR

BAKÜ TÜRK ŞEHİTLİĞİNDE 1130 ŞEHİT VAR, ŞEHİTLERİN ÇOĞU SİVAS İLİNDEN

İSMET KÖSOĞLU

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan 4.Türk Dünyası Gazeteciler Şûrası programında Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyelerini ziyaret eden Türk dostu Sivas Guliyene isminin Sivas olması dolayısıyla ilgi ve dikkat çekti.

Sivas ismini babasının verdiğini söyleyen Azerbaycan vatandaşı 68 yaşındaki Maden Mühendisi Sivas Guliyene Türk Milletine karşı çok özel saygı ve sevgim var diyerek Gazeteci İsmet Kösoğlu’na şunları söyledi’ ’ismimin Sivas birçok kimsenin dikkatini çekiyor. Babam Hasan Guliyene Türk olmakla her zaman öğünen ve yaşayan bir insandı.15 Eylül 1918 de Bakü’nün Bolşeviklerden kurtulmasında çok büyük emeği olan Nuri Paşa ve Kafkas İslam Ordusunu her zaman anardı. O savaşta şehitlerimiz oldu.20 bin kişilik Kafkas İslam Ordusu Nuri Paşa önderliğinde Bakü’yü kurtarırken 1130 askerimiz şehit oldu. Azerbaycan olarak bizi Ermeni ve Bolşeviklerden kurtaran Kafkas İslam Ordusunu ve komutanı Nuri Paşayı hiç unutmadık.

En çok Şehit Sivas’tan vardı

Buradaki şehitlikte o zamanki Osmanlı Devletinin birçok şehrinden gelen askerlerden şehitlerimiz var. Babam şehitlere bakınca en çok Sivas şehrinden şehit olduğunu gördü. Bundan dolayı Sivas ismini çok sevdi ve ben 1954 yılında doğunca bana Sivas ismini verdi. Sivas şehrimiz bu vesile ile birkaç kez ziyaret ettim. İsmimin ilgi çekmesinden bundan dolayı da memnunum’’ dedi

İlk yorumu siz yazın