EKREM ORHON İKİZDERE’DE ANILDI

İKİZDERE-Rize eski Belediye Başkanı Ekrem Orhon ölümünün 37.yılında İkizdere’de düzenlenen panelde anıldı. Sunuculuğu Ali Rıza Coşkun’un yaptığı Panel Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. İkizdere Ridos Termal Otelde düzenlenen panelde moderatörlüğü Araştırmacı-Yazar Recep Koyuncu yaptı. Programın açılış konuşmasını yapan İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz ’Ekrem Orhon’u şahsen tanıyamadım. Bugün yaptığı çalışmaları görünce, duyunca örnek..

EKREM ORHON İKİZDERE’DE ANILDI
Tarih : Okunma : 13 Defa Okundu... Yorum Yap

İKİZDERE-Rize eski Belediye Başkanı Ekrem Orhon ölümünün 37.yılında İkizdere’de düzenlenen panelde anıldı. Sunuculuğu Ali Rıza Coşkun’un yaptığı Panel Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

İkizdere Ridos Termal Otelde düzenlenen panelde moderatörlüğü Araştırmacı-Yazar Recep Koyuncu yaptı. Programın açılış konuşmasını yapan İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz ’Ekrem Orhon’u şahsen tanıyamadım. Bugün yaptığı çalışmaları görünce, duyunca örnek alınacak bir insan olduğunu anlıyoruz. Rize-Erzurum karayolunun yapılmasındaki emeğini inkâr edemeyiz. İkizdereliler her zaman Ekrem Orhon’u kendilerinden biri gibi anıyor ve seviyor. Ölümünden 37 yıl sonra İkizdere’de anılıyorsa demek ki hizmetleri unutulmadı.Ekrem Orhon’u gelecek nesillere gençlere de tanıtmalıyız. Önce İstanbul’da Robert Kolejinden mezun oluyor sonra 1936  yılında Rize’den ABD’ne giderek okuyor ve Mühendis oluyor o zamanki şartlarda hiç kolay değildi ’dedi.

Programda konuşmacı olarak Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu, Gazeteci-Yazar İsmet Kösoğlu, Araştırmacı-Yazar Recep Usta ve Elektronik Yüksek Mühendisi Cevat Kumbasar yer aldı. Recep Koyuncu ve Recep Usta’nın hazırladığı slayt gösterisiyle görsel olarak anlatılmaya başlanılan Ekrem Orhon’un en büyük hayalinin Rize-Erzurum karayolu ve Ovit Yolu olduğu belirtildi. Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Dervişoğlu konuşmasında babasının tapuda malı olmadığını onun tek amacının memleketine hizmet olduğunu belirtti. Dervişoğlu ’babam Rize ve yol konusunda yaratılmış bir insandı. İyi bir aile babası iyi bir Rize sevdalısıydı. Onun mesaisi yoktu. Rize’den her fırsat bulduğunda arabasına binerek İkizdere yoluna gelir çalışmaları yerinde görürdü. Çok okumayı sever herkesin bizlerinde çok iyi yerlere dokumasını isterdi’dedi.

Gazeteci İsmet Kösoğlu

‘Ekrem Orhon Rize’de denizi doldurarak 975 dekar alan kazandırmıştır. Denizi kara karayı para yapan başkan olarak biliniyor. Ekrem Orhon’un hayali bugün gerçek olmuş.1973 yılında Rize meydanında kürsüde bir konuşmasına şahit oldum. Ekrem Orhon ne büyük hayalim İran Petrolünün Erzurum-Ovit üzerinden gelerek İyidere’de kurulacak bir rafineriye akıtılmasını isterim demişti. Bugün bu hayalin gerçek olduğunu görüyoruz zira İran petrolünün değişik bir çeşidi olan Doğalgaz İkizdere üzerinden gelerek Rize’ye gidiyor.

Hayal kurmak büyük düşünen adamların işi. Ekrem Orhon Ovit Yolunun 12 ay ulaşıma açık olması için önemli çalışmalar yaptı.1936 da ABD de İllinos Üniversitesinden Mühendis olarak mezun olunca bitirme tezi Rize-Erzurum karayoluydu’dedi.

Elektronik Mühendisi Cevat Kumbasar,

‘Ekrem Orhon Amerika’nın en kaliteli Mühendis yetiştiren Üniversitesinden mezun olarak Mühendis oldu. Aynı okulda devresi Mehmet Orhan Mersinli Bey vardı. Beraber mezun oldular. Mehmet Orhan Mersinli ile isteselerdi Amerika’da kalarak kariyer para sahibi olabilirlerdi ama onlar yurda millete hizmet için geri döndü. Mersinli sonradan Karayolları Genel Müdürlüğe görevinde bulundu ve bu görevdeyken Ekrem Orhon ile hep beraberdi. Sıkıştığı her zaman Ekrem beyle istişarelerde bulunurdu. Zamanında o kıt imkânlarla güzel hizmetler yapmıştır ’dedi.

Recep Koyuncu,

‘Ekrem Orhon küçük yaşlarda geçirdiği rahatsızlık sonucu kısmen felç durumundaydı. Sağ tarafı aksardı hatıralarından öğreniyoruz ki aracını sürekli 2.viteste çalıştırır ve kullanırdı çünkü sağ kolundan rahatsızdı. Çok nüktedan konuşurdu, günlük gazeteleri her zaman takip eder ve okurdu. Bugün değil yarın için Rize’ye ne yapabilirim diye sürekli hayaller kurardı. Çayhan abladan temin ettiğim arşivinin önemli bir bölümü benim kurduğum kütüphanemdedir. Sakat olmasına rağmen 4 kez askerlik görevinde bulundu. Bugün askerden kaçanlar bu özveriden ibret almalı ’ dedi.Program sonunda 9.Çağrankaya Kar Yürüyüşü ekibi tarafından Çayhan Orhon Dervişoğlu’na günün anısına plaket verildi.

 

Haber :İsmet Kösoğlu

İkizdere/Rize

 

İlk yorumu siz yazın