-EĞNAÇOR YAYLASI BOZULMASIN

-EĞNAÇOR YAYLASI BOZULMASIN -RİZEDEKİ BU YAYLA TAHRİP OLMASIN -EĞNAÇOR YAYLASI DOĞAL GÜZELLİĞİ VE GÖLÜ İLE TURİZME KATILMAK İSTİYOR İSMET KÖSOĞLU RİZE-Rize’de 3050 metre rakımda bulunan EĞNAÇOR Yaylası doğal güzelliğini korumak istiyor. Rize’nin göl manzaralı doğallığını koruyan tek yaylası. Kaçkarların 3050 metre üzerinde bulunan Eğnaçor Yaylası Çayeli’ne 47 km uzaklıkta yer alıyor. Rize merkeze 56 km..

-EĞNAÇOR YAYLASI BOZULMASIN
Tarih : Okunma : 52 Defa Okundu... Yorum Yap

-EĞNAÇOR YAYLASI BOZULMASIN

-RİZEDEKİ BU YAYLA TAHRİP OLMASIN

-EĞNAÇOR YAYLASI DOĞAL GÜZELLİĞİ VE GÖLÜ İLE TURİZME KATILMAK İSTİYOR

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-Rize’de 3050 metre rakımda bulunan EĞNAÇOR Yaylası doğal güzelliğini korumak istiyor.

Rize’nin göl manzaralı doğallığını koruyan tek yaylası. Kaçkarların 3050 metre üzerinde bulunan Eğnaçor Yaylası Çayeli’ne 47 km uzaklıkta yer alıyor. Rize merkeze 56 km uzaklıktaki doğallığı bozulmamış ama her an bozulabilecek Eğnaçor yaylasına üç farklı yoldan ulaşım var. Ulaşımlardan birisi 58 km lik Çamlıhemşin-Çat Sıraköy Başköy,Baldaş Tahpur yolu üzerinden, ikinci yol Çayeli Kaptanpaşa Çataldere –İncesu yolu üzerinden ve üçüncü olarak İkizdere-Cimil yayla yolu üzerinden gidilebiliyor.Eğnaçor Yaylasını Çayeli’nin Senoz,Çataldere ve Buzlupınar köyü halkı kullanıyor. 3050 metre rakımlı yaylada ikisi küçük üç doğal krater Göl bulunuyor. Yıldızlı Göl isimli göl manzarasındaki yaylada Cami ve tuvaletlerde vardır.

Yaylada turistik gezide bulunanlar ’burası mutlaka korunması gereken bir yer. Doğanın bütün renkleri burada mevcut. Üç tarafı 3300 metre yükseklikte dağlarla çevrili avuç içi gibi ve sulak yer anlamına gelen Eğnaçor Yaylasında beton binalar yapılmaya başlanmış. Bu göl kurtarılmalı, köy manzarasında eski yayla evleri var. Yüksekliği dolayısıyla senede bir iki ay kullanılan yaylaya beton olmamalı. Göle tecavüz edilmeye başlandı. Cami yapılmış gölün hemen yanına. Başka yer mi yoktu’dediler

İlk yorumu siz yazın