BUGÜN MEVLİD KANDİLİ

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] BUGÜN MEVLİD KANDİLİ Dünyadaki bütün insanlara peygamber olarak gönderilen, peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü Muhammed aleyhi selam, 571 yılı Nisan ayının 20’sine rastlayan, Rebi’ul-evvel ayının 12. Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke-i Mükerreme’de dünyaya gelmiştir. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştır. Bugün de, Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür…

BUGÜN MEVLİD KANDİLİ
Tarih : Okunma : 4 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

BUGÜN MEVLİD KANDİLİ

Dünyadaki bütün insanlara peygamber olarak gönderilen, peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü Muhammed aleyhi selam, 571 yılı Nisan ayının 20’sine rastlayan, Rebi’ul-evvel ayının 12. Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke-i Mükerreme’de dünyaya gelmiştir. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştır. Bugün de, Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür. Dünyadaki Müslümanlar tarafından, her sene, bu gece Mevlit Kandili olarak kutlanmakta, her yerde Mevlit kasideleri okunarak Resûlullah efendimiz hatırlanmaktadır. Mevlit, doğum zamanı demektir.

Resûlullah, mevlit gecelerinde Eshâb-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir de, halife iken, Eshâb-ı kiramı toplar, Resûlullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı.

Bu gece, Resûlullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Peygamber efendimizi öven çeşitli mevlit kasideleri vardır. Meşhur olan ve Türkiye’de sık sık okunan mevlit kasidesini Süleyman Çelebi, 15. asırda yazmıştır. Mevlit-i şerif okumak, Resûlullahın dünyaya gelişini, miracını ve hayatını anlatmak, Onu hatırlamak, Onu övmek demektir. Mevlit Gecesi, Kadir Gecesi’nden sonra en kıymetli gecedir. Bu gece Peygamber “sallallahü aleyhi ve sellem” efendimiz doğduğu için sevinenler affolur.

Bu gece, çalgı ve başka haram şeyler karıştırmadan, Allah rızası için mevlit cemiyeti yapmak, mevlit kasidesi okumak, salevât-ı şerife getirmek, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, bu gecenin şükrünü yerine getirmek müstehaptır. Diğer kandillerde olduğu gibi, bugün de, Kur’ân-ı Kerim ve ilmihâl okumalı, kaza namazı kılmalı, sadaka vermeli, dua etmeli, Cenabi haktan af ve mağfiret dilemelidir. Kaynak: Tam İlmihal Saadeti Ebediye- Mevlit Kandilinizi tebrik ediyorum.

İlk yorumu siz yazın