BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ARININ TANIĞI OLMAK

BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ARININ TANIĞI OLMAK Atlı tramvayların hizmete başladığı 1871 yılında kurulduğu kabul edilen İETT 150 yaşında. Geçmiş yıllarda gaz ve elektrik dağıtımı görevlerini de üstlenen işletme, bugün kent içinde 6 bin 250 araçla yolcu taşıma hizmeti veriyor. Metrobüs hattının, Adalar’daki elektrikli araçların, Taksim Nostaljik Tramvayı’nın ve Tarihi Tünel’in işletilmesinden de..

BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ARININ TANIĞI OLMAK
Tarih : Okunma : 4 Defa Okundu... Yorum Yap

BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ARININ TANIĞI OLMAK

Atlı tramvayların hizmete başladığı 1871 yılında kurulduğu kabul edilen İETT 150 yaşında. Geçmiş yıllarda gaz ve elektrik dağıtımı görevlerini de üstlenen işletme, bugün kent içinde 6 bin 250 araçla yolcu taşıma hizmeti veriyor. Metrobüs hattının, Adalar’daki elektrikli araçların, Taksim Nostaljik Tramvayı’nın ve Tarihi Tünel’in işletilmesinden de İETT sorumlu. İETT, 150’nci yılında tarihi araç filosuyla İstanbulluların karşısına çıkıyor. Böylesine köklü bir kurumun çeyrek asrının canlı tanığı olmak anlatılamaz bir duygudur.

METROHAN VE GEÇMİŞİN İZİ

Tür Tiyatrosuna damgasını vurmuş Necdet Mahfi Ayral’ın ilk tiyatro deneyimlerine, Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu romanına, Orhan Hançerlioğlu’nun Türk Edebiyatının değerli isimleri ile buluşmalarına mekan olan Tarihi Metrohan Binası’nda çalışmak Mevrure Alevok’un Geçmişe Yolculuk kitabında sıkça bahsettiği o havası solumak benim için en büyük zenginliktir

ÜLKEMİZİN NERESİNDE YAŞIYOR OLURSANIZ OLUN

BİR GÜN YOLUNUZ MUTLAKA İETT OTOBÜSÜNE DÜŞER

1998’den bu yana İstanbul’da yaşıyor ve İETT’de kurum fotoğrafçısı olarak çalışıyorum. İETT çok köklü bir kurum. Ülkemizin neresinde yaşıyor olursanız olun bir gün mutlaka yolunuz İETT otobüsüne düşer. Bu kurumda, kurulduğu günden bu yana fotoğrafçı ve fotoğrafhane var. Onların zaman içerisinde oluşturduğu emanetler şu anda bana teslim edilmiş durumda. Bütün amacım bu emanete en iyi şekilde sahip çıkmak ve geliştirmek. Bugün bizim yaptığımız gibi yıllar sonra birileri arşive bakıp buradan bir Fatih Sultan Kar geçti derse, yani gök kubbede bir hoş seda bırakabilirsem ne mutlu bana.

YORGUN ŞAİR VE İETT

Yorgun Şair, İstanbul ve İETT

Eminönü’nde hayat, bak her daim rengârenk

Eşsizdir, Boğaziçi Köprüsü’ndeki ahenk

Tıpkı bir gelin gibi karşımda Kız kulesi

İstiklal’in efsunu Tramvay’ın çın sesi

Tünel, bizi adeta geçmişe doğru taşır

Metrohan’a varınca Tramvay da yaklaşır

Aman yavaş sür Vatman, doyalım İstiklal’e

Seninle yaşamak güç, sensizlik büyük çile

Metrohan, mazi demek yüz elli yıllık çınar

Her yanında geçmişin, tarihin izleri var

Senin bağrında yaşar Şair Fatih Sultan Kar

Sende her şey mutluluk, her şey hayata dair

Sen koskoca bir çınar bense yorgun bir şair

Fatih Sultan KAR / İST

Ümraniye 12 Ekim 22.00

İlk yorumu siz yazın