BAŞKAN AKSOY, RİZE-ARTVİN ESNAFLARINA SESLENDİ

BAŞKAN AKSOY, RİZE-ARTVİN ESNAFLARINA SESLENDİ Rize Esnaf Kredi Kooperatifi 24. Bölge, Rize Artvin Bölge Birliği Kooperatifleri Başkanı Güven Aksoy’dan esnafları bilgilendirme açıklaması yaptı. Başkan AKSOY; “Bilindiği  üzere kredi kooperatiflerimizden Esnaf Sanatkarlarımızın devlet destekli kullandırdığımız  kredilerin 2021 yılı ve 2022 yılında itibaren % 7:50 faizle başlayan  kullandırdığımız kredilerin ve sonrasındaki kademeli olarak %25 lere  kadar kullandığımız..

Tarih : Okunma : 10 Defa Okundu... Yorum Yap

BAŞKAN AKSOY, RİZE-ARTVİN ESNAFLARINA SESLENDİ

Rize Esnaf Kredi Kooperatifi 24. Bölge, Rize Artvin Bölge Birliği Kooperatifleri Başkanı Güven Aksoy’dan esnafları bilgilendirme açıklaması yaptı.
Başkan AKSOY; “Bilindiği  üzere kredi kooperatiflerimizden Esnaf Sanatkarlarımızın devlet destekli kullandırdığımız  kredilerin 2021 yılı ve 2022 yılında itibaren % 7:50 faizle başlayan  kullandırdığımız kredilerin ve sonrasındaki kademeli olarak %25 lere  kadar kullandığımız kredilere Gelen faiz artırımında ortaklarımızı ve esnaf sanatkârımızı bilgilendirme gereği duyduk. Ortalama ( %7:50 )faiz kullanılan kredilerde kademeli olarak (10)puan  ile 4 puan kademeli olarak  faiz artırımı gelmiştir. Yanı ortaklarımızın( %7:50)ile  25’e kadar kullandırdığımız kredilere bu yansıyacaktır…Şu anki güncel faizimiz( %29 )dur. Bu faizlerimizde her hangi bir değişim yoktur. Gelen faiz artırımı kullanılan kredilerin kalan miktarlarına yansımaktadır; bu konuda tüm Bölgemizdeki ve Merkez kooperatifimizdeki ortaklarımızı bilgilendirdik…Ortaklarımız Halk Bankası mobil bankacılığından kredi tutarlarının ne kadar yansıyacağını görebilir. En kısa sürede içinde ‘de kooperatiflerimizin ortak sayfalarından da yansıyacaktır.
Kredi kullanan Esnaf sanatkârımızın kredi kooperatiflerimizden bu konuda kredi miktarlarının ne olacağı taksit miktarlarına ne kadar yansıyacağı konusunda bilgi alabilirler. Tabii ki istemediğimiz bir durum biz  Kooperatifler ve Bölge Birliği olarak bir aya yakın bir sürede TESKOMB Genel Merkezimiz Genel Başkanımız Sn.A.Kadir Akgül’ün gayretleri ile İlgili Bakanlıklarla ve Halkbank Genel Müdürlüğü ile yürütülen görüşmeler neticesinde artan faiz artışlarından dolayı kullandırdığımız kredilerin devlet destekli olması sebebiyle piyasadaki yasal faizin yarısı yanı %50 si devlet destekli olması dolaysıyla %50 sinide Esnaf Sanatkarımız ödemektedir…Kullandırdığımız krediler  faizlerimiz güncel faizin yarısı miktarındadır ve değişkendir…Ama bugüne kadar 2000 yılından önce’ de Ekonomideki istikrarsızlık
faizin ve Enflasyonun artması dolaysıyla bu tarz bir uygulama gerçekleşmiş…2000 yılından sonra ise kullandırmış olduğumuz kredilerde faiz artırımı ve değişkenliği olmamıştır. Ama bugün Enflasyon artışı yüksek faiz artışı bu süreci kaçınılmaz kılmış değişen ve artan koşullardan dolayı böyle bir uygulamaya gidilmiştir…Bu bağlamda. Biz Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri olarak Esnafımızın zaten zor durumda olması piyasa şartlarının ağırlığı ve durgunluğu kredi kullanan Esnaf Sanatkarlarımızı zor duruma düşüreceğinden dolayı  bu  faiz Artırımının  çok  kısa süreli olması ve  bir an önce kullandırdığımız kredilerin  eski faizlerine dönmesi için Gerek TESKOMB Genel Merkezi gerek Bölge Birliğimiz ve kooperatiflerimiz birlikte gerekli çalışmaları yapmaktayız. Bu konuda Genel Merkezimiz ve Sn. Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’e Esnaf Sanatkarlarımızın mağduriyetini dile getirdik. Çalışmalarımız devam etmekte  inşallah en kısa bir sürede kullanmış olduğumuz kredilerin eski konumuna dönmesi için gayretlerimiz devam etmekte. Esnaf Kredi Kooperatiflerimiz geçmişten bugünümüze her daim Esnaf Sanatkarlarımızın yanında olmuş bundan sonrada aynı kararlılıkla bu yoluna devam edecektir. Görülüyor ki kamuoyunda gerçeği yansıtmayan açıklamalar yapılmakta biz bu bilgi kirliliğinin oluşmaması için gerek kredi kullanan ortaklarımız gerek Esnafımızın ve gerek kamuoyunu kooperatiflerimiz  nezdinde  bilgilendirmeye devam edeceğiz.” şeklinde kamuoyunu bilgilendirdi.

HABER MERKEZİ

İlk yorumu siz yazın

betnis giriş
betnis
yakabet giriş