Baki Tamer Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu

Baki Tamer Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu Erzurum Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Bir süre muhasebecilik, işletmecilik ve öğretmenlik yaptı. Ancak tiyatroya olan ilgisinden dolayı İstanbul’a geldi ve Halide Pişkin’in tiyatrosuna girdi. 1945’te Ses Tiyatrosu’na geçti. Burada Sadri Alışık ile tanıştı. Onun yönlendirmesiyle sinemaya 1957’de Çileli Bülbül filmiyle girdi. 1957’de Cep Tiyatrosu ve Küçük Sahne..

Tarih : Okunma : 20 Defa Okundu... Yorum Yap
Baki Tamer
Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu
Erzurum Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Bir süre muhasebecilik, işletmecilik ve öğretmenlik yaptı. Ancak tiyatroya olan ilgisinden dolayı İstanbul’a geldi ve Halide Pişkin’in tiyatrosuna girdi. 1945’te Ses Tiyatrosu’na geçti. Burada Sadri Alışık ile tanıştı. Onun yönlendirmesiyle sinemaya 1957’de Çileli Bülbül filmiyle girdi. 1957’de Cep Tiyatrosu ve Küçük Sahne ‘de tiyatro oyunculuğuna başladı. Kaygısız isimli piyesin başrolü Fikret Hakan tiyatrodan ayrılınca onun yerine başrolü kaptı. Bazı filmlerin senaryosunu yazdı. Foto romanlarda oynadı. 1960 yılı yapımlı Köyde Bir Kız Sevdim filminde Türkan Şoray ile başrolde oynamıştır. Türkan Şoray’ın beraber oynadığı ilk başrol olmuştur. 1963 yılında kendi film şirketini kurarak Yunan filmlerinin yayın haklarını satın aldı.
Ancak yaşanan Kıbrıs olayları nedeniyle Yunan filmlerinin oynatılması yasaklanır ve Tamer iflas eder. Bundan sonra Tamer jön yerine yan ve figüran rollerde görülmeye başladı. Ardından Yeşilçam’ın yaşadığı krizlerde zor günler yaşadı. Her ne kadar zor günler yaşasa da Yeşilçam seks furyası’na katılmayı reddetti. Bülent Ecevit Hükûmeti tarafından çıkartılan “Sanatçı borçlanması yasası”ndan istifade eder, borçlandığı SSK primini ödeyerek SSK’dan emekli olur. Doksanlı yıllarda Kandemir Konduk’un girişimleriyle televizyon dizilerinde rol aldı.
1999 Gölcük depreminde evi yıkıldı ve arşivini kaybetti
4 Ağustos 2004’te İstanbul’da 79 yaşında vefat etmiştir
KAYNAK; YEŞİLÇAM SOKAĞI

İlk yorumu siz yazın