AK PARTİ RİZE 7. OLAĞAN İL KONGRESİ VE İL BAŞKANI SN. ALİM

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] AK PARTİ RİZE 7. OLAĞAN İL KONGRESİ VE İL BAŞKANI SN. ALİM Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, baba ocağı memleketi Rize’ye en son, 16 Ağustos 2020 tarihinde geldiler. O tarihte Rize genelinde yapımı tamamlanmış olan çok sayıda yatırımı hizmete açtıktan sonra, Rize ve Güneysu’daki konutunda iki..

AK PARTİ RİZE 7. OLAĞAN İL KONGRESİ VE İL BAŞKANI SN. ALİM
Tarih : Okunma : 166 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

AK PARTİ RİZE 7. OLAĞAN İL KONGRESİ VE İL BAŞKANI SN. ALİM

Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, baba ocağı memleketi Rize’ye en son, 16 Ağustos 2020 tarihinde geldiler. O tarihte Rize genelinde yapımı tamamlanmış olan çok sayıda yatırımı hizmete açtıktan sonra, Rize ve Güneysu’daki konutunda iki gün kalarak bir dizi ziyaretlerde bulunmuştu.

Sn. Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, altı ay sonra çok sevdiği baba ocağı Rize’ye, Partisinin 7. Olağan İl Kongresine katılmak üzere, 12 Şubat 2021 tarihinde memleketine gelmiş olacak. 15 Şubat 2021 Pazartesi günü Güneysu İlçesindeki konutundan, İslampaşa Mahallesi Rize Yenişehir Kapalı Spor Salonunda saat 13.30’da gerçekleşecek olan, Rize İl kongresine katılarak önemli açıklamalarda bulunacak.

Tek listeyle gidilecek olan Ak Parti 7. Olağan Rize İl Kongresine, başarılı ve sevilen mevcut, Ak Parti İl Başkanı sn. İshak ALİM bu sefer seçimle bu önemli hizmet görevine devam edecek.

Sn. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın baba ocağı Rize’ye, AK Parti iktidarları boyunca ülkemizin 81 ilinde olduğu gibi memleketine daha önceki geçmiş iktidarlar döneminde hep konuşulup bir türlün yapımı gerçekleşmeyen kamu yatırımlarının en büyüğü olan, Rize, İspir, Erzurum, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki, onlarca ili bir birine bağlayan ve toplam uzunluğu 14.500 kilometre olan Ovit dağı tüneli 5 yıl gibi kısa sayılacak bir sürede tamamlanarak 12 ay açık bir şekilde hizmete girmiş oldu.

Sn. Cumhurbaşkanımız Erdoğan bugün ülkenin yönetiminde olmasaydı, Ovit tünelinin yıllar sonra da sn. Erdoğan’ın dışında gelebilecek bir hükümet tarafından bu tünelinin yapılacağına şahsım olarak ihtimal vermiyordum. O yıllarda da bu tüneli ve benzerlerini yaparsa sn. Erdoğan yapar diye yazıyordum. Daha önce bu dağın 2640 rakımlı olması nedeniyle, Rize’den Erzurum’a ve ilçelerine ulaşım senenin 6 ayı kapalı, 6 ayı açık olurdu. Şimdi ise hiçbir kış engelinin mağduriyetini yaşamadan, iki yıldır hizmete açılan, Rize Kayabaşı-Güneyce, İkizdere tünellerinin devamında 14.500.km Ovit dağı tüneline girerek, özel aracınızla Rize’den Erzurum’a 3.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ovit dağı tüneli Türkiye’nin en uzun, Avrupa’nın en uzun ikinci, dünyanın ise en uzun dördüncü çift tüplü kara yolu tünelidir.

Rize’ye yapılan ve yapımı devam eden en büyük yatırımları isimleriyle özet olarak geçeceğim. Çünkü gazetedeki bu sütunum tüm yatırımları detaylı yazmaya müsait değildir. Türkiye’nin ikinci deniz dolgusuna sahip en büyük, Rize-Artvin Havalimanı inşaatının %80’ı tamam. İnşallah 2022’de hizmet vermeye başlayacak. Rize Şehir Hastanesi yeri belli oldu yakında inşasına başlanacak. Salarha tüneli projesinin birinci tüp geçidi hizmete açıldı. İkincisi de bu yıl içerisinde tamamlanıp çift tünel olarak hizmet veremeye başlayacaktır. Yapımı devam eden, İyidere Lojistik Merkezi, Rize şehri merkezinin yenilenmesi TOKİ eliyle başlatılan Kentsel Dönüşüm projesi yıkım ve yapım çalışmaları başladı. D.Karadeniz’in en büyük AVM’sı tamamlanmak üzere. Bu AVM istihdam acısından önem arz etmektedir. Şehrimiz genelinde Kentsel dönüşüm adı altında, AYDER’de turizm gibi birçok ilçede,

belde de farklı noktalarda onlarca yenileme ve yöre mimarisine uygun yenileme çalışmaları devam etmektedir. Bu arada uzun zamandır bekleyen ilimizin ve bölgemizin en önemli ekonomik girdisi olan, Çay Kanunu çalışmalarının, Tarım ve Orman Bakanlığı bilgisinde, Recep Tayyip Üniversitesi, Çaykur ve diğer paydaşlarıyla birlikte yürütme çalışmalarının tamamlanması bir an önce gerçekleşmelidir. Yine Rize Merkezden, Pehlivantaşı ve Salarha vadisi uzunluğundaki bir tüneli çift tüp olarak Rize merkezi bir bölge olarak bütünleştirme çalışmalarıyla yapılacak olan ikinci bir tüp tünelle Salarha vadisi ile Pehlivantaşı vadisini, Rize’yi entegre etme çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Bu yatırımlara bakınca, hiç kimse yazımda Rize ili tarihin en büyük yatırımlarını aldı ve hızla almaya devam ediyor gerçeğini görmezlikten gelemez.

Neticeye gelirsek, Rize’de her yıl hizmet vermeye başlayan, bu devasa yatırımların kararını veren ve bizatihi bu yatırımları vaktinde sorgulayıp, takip eden, bu toprakların bağrından çıkmış olan, Türkiye ve Rize sevdalısı sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu yatırımların takibini ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla kanun ve yönetmelikler içerisinde çalışmalarını yürüten şehrimizin sn. Valisi Çeber, ilgili üst düzey bürokratlar, siyasi iktidarın Rize’de seçilmiş olan şu andaki yönetici kadrolarının, Rize sevgisi, halka hizmeti, hakka hizmet gören anlayışıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla, kendi teşkilatlarıyla, Rize halkıyla bütünleşen duyarlılıkları sonucu devam eden yatırımların vaktinde tamamlamasındaki en önemli faktördür.

Bu sorumluluğunun bilincinde çalışan bu güzide yönetici kadrolar, ilin valisiyle, tüm bürokratlarıyla, siyasetiyle, belediyeleriyle, milletvekilleriyle, STK’larıyla, Muhtarlarıyla, diğer siyası partilerin temsilcileriyle, tüm paydaşlarıyla uyumu ve istişare halinde memleketleri Rize’ye önemli yatırımlar kazandırmaya devam ediyorlar. Onun için diyorum ki, bu uyumun, bu hoş görünün ve sn. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a bu layık olman güzelliğini muhafaza etmek için, Ak Partinin mevcut Rize İl Başkanı sn. İshak Alim’le, “Durmak yok, inandığın yolda yürü” kararı alınmış en güzel ve en doğru bir karardır. Alim’in, rahmetli babası hacı Mehmet Sezai amca, geçmişin Rize’deki Milli görüş davasının önemli isimlerinden birisiydi. Oğulları, Çaykur Genel Müdürü sn. Yusuf Ziya Alim ve Ak Parti Rize İl Başkanı sn. İshak Alim, çizgilerini hiç değiştirmeden babalarının davasının yolunda, beyefendi ve çalışkan kişilikler olarak yürümeye devam ettiler. Sn. İshak Alim, çok genç yaşta, Ak Parti Gençlik Kollarında siyasete başladı. Partinin her kademsinde yılmadan, yorulmadan gönüllü bir şekilde görev yaptı. İsmi üstünde, genç yaşta, Gençlik Kolları Başkanlığı ve ardından Merkez İlçe Başkanlığı ve sonrasında, İl Yönetim kurulu üyeliği ve atamayla geldiği Rize İl Başkanlığı görevlerini başarıya yürüttü. Bu seferde seçimle Rize İl Başkanlığı görevine seçilecek. Rize’mize, Ak Parti Teşkilatlarına ve ailesine hayırlı ve uğurlu olsun.

Rize, Ak Parti’de ilin genelinde hakım olan bu uyumlu ve yapıcı siyasetin oluşmasında hayata geçirdikleri bu başarılı çalışmalarından dolayı, Ak Parti, Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan eski Yardımcılarından Rize Milletvekili sn. Hayatı Yazıcı’yı, Ak Parti Rize Milletvekili ve eski Gençlik ve Spor Bakanı sn. Osman Aşkın Bak’ı, Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili sn. Muhammed Avcı’yı, Ak Parti Rize İl Başkanı sn. İshak Alim’i, daha öncesi ve yakın bir tarihte göreve gelen Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlarını, Kadın Kolları Başkanlıklarını, Gençlik Kolları Başkanlarını, Rize Belediye Başkanı sn. Rahmi Metin’i, İl Genel Meclis Başkanı sn. İbrahim Türüt ve tüm Rize İl Genel Meclis üyelerini, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarıyla birlikte tüm teşkilat mensuplarını başata Rize’nin kalkınması ve gelişmesi için ve de siyasette kullandıkları yapıcı ve birleştirici güzel dil için kutluyorum, tebrik ediyorum.

İshak ALİM kimdir; 12 Haziran 1980’de Rize merkezde doğdu. İlkokulu Camidağı Köyü İlköğretim Okulunda, Orta Okulu ve Liseyi Rize İmam Hatip Lisesinde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. 2005 yılında AK Parti Rize İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı olarak siyasete ilk adımını attı. 2006’da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik bürosunda çalışmaya

başladı. 2007’de vatani görevini kısa dönem olarak tamamladıktan sonra, 2008’de AK Parti Rize İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçildi. 2009’da Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak kendine ait bürosunda serbest meslek faaliyetine başladı. 26 Kasım 2011’de İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini kongreyle devretti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. 2014 yılında Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı görevini sürdürürken bu görevinden istifa ederek Rize Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevine getirildi. Daha sonra Aralık 2015’te yapılan İl Kongresiyle İl Yönetim Kuruluna seçildi ve Özel Kalem Müdürlüğünden istifa etti. 2017 Ağustos’ta yapılan Merkez İlçe Olağan Kongresiyle Merkez İlçe Başkanlığına seçildi. 23 Temmuz 2018 tarihinde AK Parti Rize İl Başkanı olarak atandı. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim kademelerinde görev yapmış olan İshak ALİM, halen Rize İmam Hatipliler Derneğinin kurucu üyeleri arasındadır. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik faaliyetini icra etmekte olan İshak ALİM, evli ve iki çocuk babasıdır.

İlk yorumu siz yazın