İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle BU SEÇİMLER RİZE İÇİN ÖNEMLİ Önümüzdeki aylarda Rize’de bazı STK larda önemli seçimler olacak. Pandemi dolayısıyla bir süredir ertelenen seçimlerde adaylar kendini göstermeye başladı. Rize’nin en büyük STK sı olan Rize Sanayi ve Ticaret Odası (RSTO)nda mevcut Başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu’ndan henüz adaylık sesi duymadık ama sessizliğini koruduğuna göre büyük ihtimalle..

Tarih : Okunma : 9 Defa Okundu... Yorum Yap

İSMET KÖSOĞLU/Gazeteci Gözü İle

BU SEÇİMLER RİZE İÇİN ÖNEMLİ

Önümüzdeki aylarda Rize’de bazı STK larda önemli seçimler olacak. Pandemi dolayısıyla bir süredir ertelenen seçimlerde adaylar kendini göstermeye başladı.

Rize’nin en büyük STK sı olan Rize Sanayi ve Ticaret Odası (RSTO)nda mevcut Başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu’ndan henüz adaylık sesi duymadık ama sessizliğini koruduğuna göre büyük ihtimalle adaydır.

Mevcut Başkan Şaban Aziz Karamehmetoğlu babadan gelen esnaflık geleneğini başarıyla sürdüren önemli bir isim. Güvenilir ve iş bilir. Kalkandere Organize Sanayi Sitesinde gayretleri olmuştur. Ovit Tüneli ve Lojistik ile Havalimanı yapımları konusunda kamuoyu olarak her zaman Rize’nin sesi oldu.

Bir önceki seçimde aday olan ve az bir farkla seçimi kaybeden RİPORT Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu yine aday. Seçim için çok iddialı hazırlanan Çillioğlu’nun aylardır meydanlarda olduğunu biliyoruz. Yeni bir vizyon ve ekip sözü ile aday olan Asım Çillioğlu kazanırsa Rize kazanır inancındayım. Vizyon sahibi genç jenerasyon temsilcisi Asım Çillioğlu kazanmak için emin adımlarla ilerliyor.

Karamehmetoğlu veya Çillioğlu kazandığında Rize kazanır. Ekiplerde bazen kan değişikliğinde fayda vardır.

Borsa Başkanlığı seçimi

4 Ekim 2022 günü Ticaret Borsa Başkanlığı içinde seçim yapılacak. Adaylar şu anda mevcut Başkan ile birlikte 2 kişi.

Mevcut Ticaret Borsası Başkanı şehrimizin önemli işadamlarından Mehmet Erdoğan çay ile eşdeğer bir isim. Mehmet Erdoğan Tahsin Sancak’tan aldığı bayrağı uzun süredir daha yukarı taşımak için çalışıyor. AKP rüzgârıyla yürüyen Mehmet Erdoğan ile SP li Hasan Uzun başka aday çıkmaz ise yarışacak. Bu iki kişi Rize için ÇAY için önemli isimler.

Siyasetteki gelişmelerini Belediye Başkanlığı ile pekiştiren Hasan Uzun’un yapılacak seçimde biraz daha ağır bastığı görülüyor.

Ziraat Odasında 4 aday

Rize’de en uzun süreli STK Başkanı kim derseniz Nevzat Paliç olduğunu herkes bilir.22 yıldır aralıksız Rize Ziraat Odası Başkanı olan Nevzat Paliç Şubat 2023 ayında yapılacak seçimde yine aday olduğunu açıklamış.

Çalışmalarıyla 22 yıldır çaba gösteren Paliç bilhassa Çay Cüzdanından kesilen paralarla çok tepki çektiyse de önemli bir tecrübeye sahip. Kazanırsa sürpriz olmaz.

Paliç ’in karşısındaki adaylar ise Emin Kanbur, Bünyamin Aslan ve Mustafa Mavi.

AKP li İl Genel Meclisi Üyesi Emin Kambur’u 20 yıl önceden İl Genel meclisindeki çalışmamızda tanıdım. O yıllarda ANAP İl Genel Meclisi Üyesi olarak Rize için emek vermiştik. Siyasete AKP şemsiyesi altında devam eden Kanbur ‘u bu kez Ziraat Odası Başkanlığı için Paliç ’in karşısında aday olarak görüyoruz. Sn. Kanbur epey zamandır sahada kamuoyundan destek peşinde. Kazanırsa sürpriz olmaz.

Diğer adaylar Bünyamin Aslan ve Mustafa Mavi. Ziraat Odasında Paliç ’in Yardımcılarından ve Sporun içinden gelen aynı zamanda Salaha sporun Başkanlığını yürüten Bünyamin Aslan ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Mustafa Mavi aday olduysa Ziraat Odasında sıkıntı var demektir.

Mevcut 3 aday Başkan Nevzat Baliç’e karşı bir yarış halinde olduğuna göre Ziraat Odası Başkanlığında kan değişimine ihtiyaç var demektir. Ziraat çiftçilerimize hayırlı olsun, kendilerine yakışır yeni Başkanı seçerler herhalde. Kazanan Rize olsun.

Muhtarlar Federasyonunda Remzi Güzel adaylığı

2019 yılında yapılan 3.olağan genel kurulda Muhtarlar Federasyonu Başkanlığına Portakallık Mahallesi Muhtarı Tuncay Maşallacı seçilmişti.

Kıdemli Muhtarlardan eski dostumuz Mustafa Erbaş’ın kurucu Başkanlığını yaptığı Muhtarlar Konfederasyonu Başkanlığı için İkizdere Anzer-Ballıköy Muhtarı aday olduğunu açıkladı.

Delege Muhtarlarına kahvaltılı toplantısında adaylığını açıklayan Remzi Güzel Muhtarın başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Mevcut Başkan Tuncay Maşallacı Başkanlık avantajıyla gireceği seçimde kazanan Rize olsun.

İlk yorumu siz yazın