20 TEMMUZ KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 45.YILDÖNÜMÜ HATIRASINA YAZI DİZİM

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected] 20 TEMMUZ KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 45.YILDÖNÜMÜ HATIRASINA YAZI DİZİM Bir hafta önce, 20 Temmuz 2019’ da Kıbrıs Barış Harekâtının 45.yıldönümününü törenleri başta, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti olmak üzere, Türkiye’de ve birçok yabancı ülkelerdeki Türkiye Büyükelçiliklerimizde görkemli bir şekilde kutladık. Kahraman şehitlerimiz ve bugün birçoğu hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle yâd ettik. Hayatta olanlara..

Tarih : Okunma : 40 Defa Okundu... Yorum Yap

BAYRAM ALİ KAVALCI [email protected]

20 TEMMUZ KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 45.YILDÖNÜMÜ HATIRASINA YAZI DİZİM

Bir hafta önce, 20 Temmuz 2019’ da Kıbrıs Barış Harekâtının 45.yıldönümününü törenleri başta, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti olmak üzere, Türkiye’de ve birçok yabancı ülkelerdeki Türkiye Büyükelçiliklerimizde görkemli bir şekilde kutladık. Kahraman şehitlerimiz ve bugün birçoğu hayatta olmayan gazilerimizi rahmetle yâd ettik. Hayatta olanlara sağlıklı ömürler dileyerek şükranlarımızı sunduk.

Bu yazı dizimi yeni yetişen neslin kahramanlıklarla dolu geçmişimize ve 20 Temmuz 1974’de neler oldu da Kıbrıs’a Türk ordusu çıkarma yaptı?

Yazı dizimin başlangıcında, Kıbrıs’a barış, Kıbrıs Türküne özgürlük ve Yunanistan’a demokrasi getiren bu zaferde ki, o dönemin T.C. Başbakanı Bülent Ecevit, T.C. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, T.C. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dışişleri Bakanı Turan Güneş, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar ve katkı sağlayan her kademedeki görevlilerden bugün hayatta olmayanlar başta olmak üzere rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhlarına Fatiha okuyorum. Ve sizlerden de aziz ruhları için bir Fatiha okumanızı rica ediyorum. Bu Albayrak uğruna, bu azizi vatan uğruna Ülkemizin varlığı ve birliği için, Türkiye içinde ve dışında şehit düşmüş olan tüm kahramanlarımızı, aziz milletimizi ve milletimizin aziz evlatlarına Allah’tan rahmet diliyor ve aziz hatıralarına dualarımla saygılarımı sunuyorum.

Kıbrıs Barış harekâtının başlangıcı;

20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta başlattığı harekât nedir?

Harekâtın ilk ayağı Yunanistan hükûmetinin desteğiyle gerçekleştirilen 15 Temmuz 1974 darbesinin ardından düzenlendi.

Kıbrıs Barış Harekâtı nedir ne zaman gerçekleşmiştir? Kıbrıs Barış harekâtının sebepleri ve sonuçları nelerdir? Kıbrıs Barış Harekâtı parolası nedir? İşte Kıbrıs Barış Harekâtı hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler…

Kıbrıs Barış Harekâtı askeri kod adı Atilla Harekâtı olan ve 20 Temmuz 1974’te başlayan, 18 Ağustos 1974’te sona eren, 4 hafta 1 gün süren ve Kıbrıs Adası’na yapılmış Türk askeri barış operasyonudur.

Kıbrıs Barış Harekâtı sebepleri

15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta askeri darbe gerçekleşti. Yunanistan’daki askeri cuntanın emri ile gerçekleştirilen darbe Kıbrıs Millî Muhafız Ordusu, Yunan-Rum paramiliter ordusu EOKA-B ile beraber organize edildi. Darbenin sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başpiskopos III. Makarios görevden alındı ve yerine EOKA-B’nin lideri Nikos Sampson getirildi. Darbenin amacı Kıbrıs’ta Yunan ilhakının gerçekleştirilmesi ve Kıbrıs Helenik Cumhuriyeti’nin kurulmasıydı.

İlk yorumu siz yazın