VALİ ÇEBER, CİHA KALESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ ÇEBER, CİHA KALESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU Vali Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan Ciha Kalesinde ki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Rize Valisi Kemal Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan ve 14. yüzyılın başlarında Cenevizliler tarafından gözlem ve haberleşme amacıyla inşa edildiği bilinen Ciha Kalesindeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Vali..

VALİ ÇEBER, CİHA KALESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Tarih : Okunma : 19 Defa Okundu. Yorum Yap

VALİ ÇEBER, CİHA KALESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan Ciha Kalesinde ki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Rize Valisi Kemal Çeber, Pazar İlçesi Yücehisar köyü sınırları içerisinde yer alan ve 14. yüzyılın başlarında Cenevizliler tarafından gözlem ve haberleşme amacıyla inşa edildiği bilinen Ciha Kalesindeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Çeber, Pazar Kaymakamı Ayhan Terzi de eşlik ettiği programının ilk bölümünde Ciha Kalesinde yürütülmekte olan restorasyon çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi aldı ve ardından kalede yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Rize’nin doğa turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olduğuna vurgu yapa Vali Çeber, “Ciha Kalesi, Cenevizliler tarafından tarihi İpek Yolu üzerinde, sırtını Zil Kale, Hemşin ve Kaçkarlara vermiş, cephesinin ise Karadeniz ve Kız Kulesine çevirmiş Rize’de ki eşsiz tarih ve kültür miraslarımızdan bir tanesi. Rize, zaten başlı başına Türkiye’nin doğa turizmi açısından en önemli merkezleri arasında yer almakta. Bu turizm potansiyelimizi destekleyecek tarihi eserlerimizde de gerekli çalışmaları yaparak turizme kazandırmalıyız” dedi.

Önceki nesillerden devralınan tarihi ve kültürel mirasları koruyarak, gelecek kuşaklara aktarma yükümlülüklerinin olduğunun altını çizen Vali Çeber, “Tarihi Ciha Kalesinde yürüttüğümüz restorasyon çalışmaları, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları, Rize turizmine katkı sağlamanın yanı sıra bu eseri gelecek kuşaklara ulaştırabilme açışından da çok önemli bir çalışma” şeklinde konuştu.